Anasayfa Kurumsal SAĞLIK TURİZMİ
Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi İçin Türkiye’ye Davetlisiniz

Globalleşen dünyada seyahat özgürlükleri, ulaşımda yaşanan kolaylık ile birlikte ülkeler arasındaki sınırlar da kalkmaya başladı. İnsanlar tatilin yanı sıra gezi programlarında artık yabancı ülkelere de yer vermeye başladılar. Günümüzde insanlar tatil ile birlikte çeşitli nedenlerle sağlık için de başka ülkelere gider hale geldiler.

Türkiye, iklim koşulları, tatil yerleri, denizi, kumsalları, termal kaynakları, ormanları, yayları ile medikal turizm ve alternatif sağlık turizminde en popüler coğrafyalardan biri haline geldi. Özellikle donanımlı doktor altyapısı ve beş yıldızlı otel konforundaki hastaneleri ile Türkiye sağlık turizminde cazibe merkezi olmaya başladı. Tabii ki ülkemizin turizm altyapısının güçlü olması da sağlık turizmi açısından büyük bir avantaj.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi, insanların hem tedavi hem rehabilite edici hizmetler almak için başka şehre, başka ülkelere gitmelerine denilir. Sağlık amacıyla seyahat eden kişilere ise ‘sağlık turisti’ denilir.

Sağlık Turizminin Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar sağlık turizmi kapsamında başka şehir veya ülkelere üç amaçla giderler. Bunlar;

 • Tıp (Medikal) Turizmi
 • Termal Turizm
 • Yaşlı veya Engelli Turizmi

Tıp Turizmi

İnsanların, kendi şehir veya ülkelerindeki sağlık hizmetlerini yeterli görmediklerinde, daha iyi tedavi olanakları veya ameliyat için başka şehir veya ülkelere gitmelerine tıp turizmi denilir.

Termal Turizm

Termal suların insan sağlığı için önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle insanların beden ve ruh sağlığı için termal suların olduğu bölgelere yaptıkları dinlenme ve rehabilitasyon gezilerine termal turizm denir.

Yaşlı ve Engelli Turizmi

Yaşlı ve engelli turizmi, uzun süreli konaklamaları, klinik otellerdeki rehabilitasyon hizmetlerini, yaşlı bakım hizmetlerini, ileri yaşlardaki kişiler için gezi turları ve meşguliyet terapilerini, engelliler için gezi ve özel bakım turlarını kapsamaktadır. Hizmet yeri ise genellikle klinik oteller, tatil köyleri, bakım evleri ve rekreasyon alanlarıdır.

Sağlık Turizminde Türkiye’nin Avantajları Nelerdir?

Türkiye Sağlık Turizminde;

 • Ulaşım kolaylığı (Dünyanın hemen her noktasından Türkiye’ye uçuş var)
 • Yakın uçuş mesafesi
 • Uygun tedavi maliyetleri
 • Kalifiyeli personel
 • Kaliteli Hizmet
 • Modern tıbbi teknoloji
 • Bekleme süresinin olmaması
 • Konaklama imkânlarının fazlalığı ve çeşitliliği
 • Sosyo-kültürel benzerlikler
 • Turistik faaliyet çeşitliliği

nedenleriyle sağlık turizminde öne çıkan bir ülkedir.

Türkiye, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında üst ihtisas alanı olan birkaç ülkeden biridir. Aynı şekilde göz hastalıklarının tedavisinde de dünya genelinde başarılarıyla biliniyor. Özellikle excimer lazer tedavisi, retina cerrahisi, şaşılık cerrahisi, ön kamara cerrahisi gibi üst uzmanlık gerektiren konularda dünyada önde geliyoruz.

Türkiye’ye özellikle ortopedi, iç hastalıkları, estetik cerrahisi, diş ve göz hastalıkları, saç ekimi, kadın hastalıkları ve doğum branşlarında en çok sınır ötesi hasta gelmektedir.

Türkiye’de sağlık harcamalarının uygun fiyatlarla yapılması da ayrı bir avantaj. Örneğin Türkiye, Amerika’ya göre sağlık harcamalarında yaklaşık %35-60 oranında daha ekonomiktir. Türkiye’ye yurt dışından hasta hareketliliğinin olduğu ülkeler yedi sınıfta incelenmektedir. Bunlar;

 • Akrabalık bağlarının yoğun olduğu ülkeler (Bulgaristan, Yunanistan, Suriye vb.)
 • Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkeler (Almanya, Fransa, Hollanda vb.)
 • Altyapı ve hekim yetersizliği olan ülkeler (Irak, Libya, Balkan ülkeleri, Türki Cumhuriyetler)
 • Sağlık hizmetlerinin pahalı olduğu ülkeler (ABD, Almanya, İngiltere vb.)
 • Özellikli hizmet talebinin yoğun olduğu ülkeler (Balkan ve Ortadoğu ülkeleri)
 • Uzun bekleme sırası olan ülkeler (Hollanda, İngiltere, Kanada vb.)
 • Sigorta sisteminin geri ödeme kapsamına almadığı (diş hastalıkları gibi) ülkeler (İngiltere, Almanya, Fransa vb.)

Türkiye’nin medikal turizmde geliştirdiği strateji de yurt dışından gelecek hastalar için cazibe olmaktadır.

Sağlık Turizmi ve Özel Adana Ortadoğu Hastanesi

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi de yaklaşık 35 yıllık bir tecrübe ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalara şifa dağıtarak memleketlerine gönderiyor.

Alanında uzman ve tecrübeli hekim, hemşire ve sağlık personeli kadrosu, son teknoloji cihazlarla donatılmış, hastalar için konforlu olan hastanesi ile sağlığın hemen her alanında başarı ile hizmet vermektedir.

Özellikle Adana, iklim koşullarının her mevsim güzel ve tedavi almaya imkân tanıması, ulaşım kolaylığı ve kültürel zenginliği ile sağlık turizminde öne çıkmakta.

Sizler de Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Adana’ya gelerek uygun fiyatlarla, hem sağlığınız için başarılı bir tedavi hizmeti almanın hem de zengin kültürel birikimiyle güzel bir tatil yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Formu

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Online İşlemler