Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Genital Estetik Nedir, Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital Estetik Nedir, Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Günümüzde insanların en çok önem verdiği konulardan biri de estetik görünümleridir. Vücudun görünür yerlerinden görünmez yerlerine kadar hemen her bölgesine estetik operasyonları yaptırılabiliyor. Son yıllarda en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri de genital estetik uygulamalarıdır. Daha çok kadınlar olmak üzere her cinsiyetten kişi genital estetik operasyonları ile hoşlanmadıkları görünümlerden kurtuluyor. Peki genital estetik kimlere yapılır, genital estetik nasıl yapılır? Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, genital estetik operasyonlarını sizler için derledi…

İÇİNDEKİLER

Genital Estetik

Genital estetik her cinsiyetten ve her yaştan insanın tercih edebildiği bir çeşit plastik cerrahi operasyonudur. Kişinin görünümünden memnun olmadığı cinsel organının istediği şekle kavuşturulmasını hedefler. İnsanların kendi görünümlerinden mutlu olmaları, yaşam kalitelerini arttırmaları ve cinsel deneyimlerinin daha tatmin edici olması için uygulanan genital estetik, teknolojik gelişmeler sayesinde en popüler plastik cerrahi operasyonlarından biri konumunda.

Cinsel organlardaki hem şekil hem de işlev bozukluklarının ameliyatsız şekilde düzeltmesini sağlayan genital estetik operasyonları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde başarı ile uygulanmaktadır.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Günümüzde estetik uygulamaları tarihte hiç olmadığı kadar popüler durumda. İnsanların genital bölgelerine uygulamak istedikleri estetik operasyonların temel amacı ise mutlu olmak. Genital estetik alanında uygulanan işlemleri sıralamak gerekirse:

Vajinoplasti

Özellikle ilerleyen yaşlarda, geçmişte yapılan doğumlara bağlı olarak yaşanan deformasyonların sonucunda ihtiyaç duyulur. Cinsel birliktelik sırasında isteğin azalmasına neden olan fonksiyonel bozuklukları gidermek için uygulanan vajinoplasti, aynı zamanda idrar kaçırma sorunları için de bir çözüm niteliğindedir.

Perinoplasti

Makat ve vajina girişi arasında, doğum sonrası kesinin iyileşemediği hallerde bozulan anatomiyi düzeltmeyi amaçlar. Bu bozulma, cinsel birliktelikten haz alamama gibi bir sorun yaratır. Çoğunlukla vajina daraltma uygulaması ile birlikte gerçekleştirilir.

Labioplasti

Bazı insanlarda vajina dudaklarındaki genetik yapıya bağlı olarak büyüklük, kalınlık veya uzunluk gözlenebilir. Bu ve benzeri sarkma durumlarında kişilerin yaşantıları olumsuz etkilenebilir. Hatta dar pantolon giymek bile zor olabilir. Bu şikâyetlerin giderilmesinde labioplasti operasyonu tercih edilir.

Hoodolasti

Klitorisin üzerinde bulunan deri kıvrımlarının düzeltilmesi için başvurulan operasyon hoodolastidir. Gerektiğinde küçültme ya da büyütme biçiminde iki farklı şekilde yapılabilir. Derinin üstündeki doku fazlalıklarının alınması esasına dayanan bu operasyonun önemli avantajlarından biri de işlem sonrasında yara izi bırakmamasıdır.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi)

Yırtılan kızlık zarını onarmak isteyenler için uygulanan genital estetik yöntemi hymenoplasti’dir.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital estetik operasyonlar çocukluk evresini dışarıda bırakırsak herkese uygulanabilir. Ergenlik döneminde ve ilerleyen yaşlarda fark etmeksizin ihtiyaç duyan her bireye güven içerisinde uygulanabilir.

Genital Estetik Neleri Kapsar?

Kadınlarda bilhassa ilerleyen yaşa bağlı genital bölgede yapısal problemler meydana gelebilir. Kimi zaman yapılan doğumlar, kimi zaman menopoz ve östrojen azlığı bu sorunların oluşumunu tetikleyebilir. Genital estetik uzmanların en çok gerçekleştirdiği operasyonlar:

  • Klitoral Hudoplasti
  • Labioplasti
  • Vajinoplasti

Labium bölgesi vajinal açıklığın etrafında bulunan, dudağa benzeyen yapılardan meydana gelir. Labioplasti işlemi ise vajinal girişin etrafını saran iç dudakların küçültülmesi esasına dayanır. Farklı nedenlerden ötürü başvurulabilen bu operasyon kadınların en çok tercih ettiği uygulamalar arasındadır.

Klitoral hudoplasti uygulaması ise labioplasti ile birlikte gerçekleştirilen genital estetik operasyonlardan biridir. Bilindiği üzere klitoris sinirsel uyarının en yoğun biçimde hissedildiği bölgelerden biridir. Klitorisin üzerini örten yapının küçültülerek kişinin cinsel birliktelikte daha fazla uyarılmasını amaçlar.

Vajinoplasti, normal doğum gerçekleştiren kadınların ilerleyen yaşlarda maruz kaldığı vajinal genişleme sorununu gidermek için uygulanır.

Erkekler İçin Genital Estetik

Erkekler de en az kadınlar kadar genital estetik uygulamalara başvurmaktadır. Bunların arasında en popüler olanı penis büyütme işlemidir. Kişi penis boyutunu uzatmak ve kalınlığını arttırmak için bu operasyona başvurur. Kişinin penis kökünün alt karın bölgesine bağlanmasından sorumlu ligamentler kesilir. Bunun neticesinde penis daha bağımsız hareket eder ve belli bir miktar uzama sağlanır. Kalınlığı arttırmak içinse vücudun belli bölgelerinden alınan yağ dokuları penise enjekte edilir. Bu sayede penis kalınlığında önemli bir artış sağlanır.

Erkeklerde en çok tercih edilen genital estetik uygulamalarından biri de sktoroplastidir. Testislerin içerisinde yer aldığı torbaya benzeyen bu yapıda bir uyumsuzluk varsa, örneğin iki torba arasında bir boyut farkı varsa bu işleme başvurulur.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Farklı tekniklerle gerçekleştirilebilen genetik estetik uygulamalarında özellikle labioplastide lokal anestezi kullanılır. Bir veya iki saat arasında bir zaman alan labioplasti operasyonlarında başarı yüzdesi yüksektir. Klitoral hudoplasti ve labioplasti eş zamanlı olarak birlikte gerçekleştirilir. Buna karşın vajioplasti uygulamaları lazer ile veya noninvaziv metotla gerçekleştirilebilir. Yine de vajinoplastinin cerrahi yöntemle uygulanması da mümkündür. Bu durumlarda genel anestezi uygulanır.

Erkekler için penis büyütme ameliyatlarında cerrahi yöntemler geçerlidir.

Genital Estetik Operasyonlarının Riskleri Nelerdir?

Hemen her cerrahi operasyonda olduğu gibi genital estetik uygulamalarında da bazı risk faktörleri mevcuttur. Ancak bu risk faktörleri operasyonla değil daha çok anesteziyle ilgili risklerdir. Genital estetik operasyonların riskleri

  • Enfeksiyon
  • Ağrı
  • Yara İzi
  • Kanama

olarak sıralanabilir. Anestezi amaçlı kullanılan maddelere karşı alerjik reaksiyon veya solunumda zorluk gibi etkiler nadiren de olsa görülebilmektedir. Kişinin operasyona uygunluğu, riskleri kaldırıp kaldıramayacağı veya operasyonun başarıya ulaşıp ulaşamayacağı doktor tarafından değerlendirilmektedir. Uygun şartları sağlayanlar için randevu oluşturulur, operasyon gerçekleştirilir ve operasyon sonrası kontroller yapılır.

Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik fiyatları hastaya uygulanacak olan anestezinin şekli, seçilen operasyonun zorluk seviyesi ve operasyonda kullanılacak olan materyallere göre değişkenlik gösterir. Bir diğer kriter de kurumun donanımı, niteliği, hekimin tecrübe ve uzmanlığıdır.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler