Anasayfa Medya Duyurular Sünnet Ciddi Bir Ameliyattır

Sünnet Ciddi Bir Ameliyattır

Toplumumuzda erkekliğe ilk adım olarak küÇük bir işlem gibi görünen sünnetin ciddi bir cerrahi operasyon olduğunun altını Çizen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu, sünnetin tam donanımlı hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılmasının en doğru seÇim olacağını söyledi.

İdeali 2 Yaşına Kadar Yapılması

özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu, sünnet iÇin genel bir mevsimin olmadığını belirterek, “Uygun sünnet yaşı ile ilgili tartışmalar sürmekle beraber, kastrasyon fobisinin yaratacağı olumsuzluklardan etkilenmemek için, 3-6 yaşlar arasında sünnetten olabildiğince kaÇınılması tavsiye edilmektedir. En ideal olanı, 2 yaşına kadar yapılması, yoksa 6 yaşından sonraya bırakılmasıdır.” dedi.

Genel Mi? Lokal Mi?

Bir çok sağlık kuruluşunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapıldığını ifade eden Gereklioğlu, “Ancak, son yıllarda kullanılacak anestezi şeklinin de genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Eskiden, özellikle ilk bir ay iÇinde yeni doğan bebeğin ağrı duymayacağı düşüncesiyle, anestezisiz sünnet yapan cerrahlar mevcutken, yoğun klinik araştırmalar bu tezin yanlışlığını ortaya koymuş ve bugün, anestezisiz sünnet yapma görüşü bilimsel olarak reddedilmiştir” diye konuştu.

Fimozise Dikkat

Sünnet derisinin ucundaki aÇıklığın dar olması nedeniyle sünnet derisinin geriye doğru Çekilememesinin fimozis olarak adlandırıldığını belirten Gereklioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni doğan bebeklerin Çoğunluğunun penisi fimotiktir. Aralıklı ereksiyonlar ve iÇ epitelin keratinizasyonu ile sünnet derisi Çocukluk Çağında zamanla geri Çekilebilir hale gelerek fimozis ortadan kalkabilir. Fimozise bağlı idrar yapma güÇlüğü ve arkasından enfeksiyon, daha ileri dönemlerde ise tıkanıklığa bağlı yukarı idrar yollarında önemli sorunlar ortaya Çıkabilir. Sünnet yapılarak bu darlık giderilebilir.”

Kanserden Koruyor

Gereklioğlu, sünnetin penis kanseri gelişme riskini azatlığını, cinsel yolla bulaşan hastalıkların geÇişini önlediğini ifade ederek, “Sünnetli kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri riskinin azaldığı gösterilmiştir. Sünnet idrar yollarında enfeksiyon gelişme ihtimalini 10 kata kadar azaltır. Kanama bozukluğu olan Çocuklarda sünnet mümkünse uygulanmamalıdır. Hipospadias (işeme deliğinin aşağıda olması), mikropenis gibi dış genital organlara ait anomalilerin varlığında yapılabilecek düzeltme ameliyatlarında, sünnet derisi kullanılacağı iÇin sünnet yapılmaması uygundur” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler