Anasayfa Tıbbi Birimler Üroloji Taş Tedavisi ESWL Ses Dalgası ile Taş Kırma
ESWL Ses Dalgası ile Taş Kırma

ESWL Ses Dalgası ile Taş Kırma

ESWL Nedir?

ESWL, böbrek taşlarının kısa sinyalli yüksek enerjili ses dalgaları ile kırılmasına imkân tanıyan teknolojiye denilir. Bu yöntemde, ses dalgaları ile böbrek taşları kırılır, kum haline gelen taşların idrar yolundan atılması sağlanır. ESWL cihazı, hastanın uzandığı sedye, jeneratör, ses dalgalarının cilt üzerinden vücuda girmesini sağlayan su kesesi ve taşın yerini sabitlemek için kullanılan röntgen veya ultrason cihazından oluşmaktadır.

Ses Dalgaları İle Taş Kırma (ESWL) Nasıl Yapılır?

Hasta sedyeye sırt üstü uzandıktan sonra röntgen ışını ile böbrek taşının konumu tespit edilir. Daha sonra hastanın bel hizasında bulunan cihaz ile üretilen şok dalgası böbrek taşlarına uygulanır. Yaklaşık 30-40 dakikalık bir işlem ile taşlar kırılarak küçük parçalar haline getirilir. İşlem esnasında anesteziye gerek olmaz. Böbrekte birden fazla veya büyük boyutlu taş olması durumunda ise seans sayısı artırılır.

ESWL’nin Avantajları Nelerdir?

Ses dalgalarıyla böbrek taşı kırma işleminde komplikasyon oluşma riski çok düşüktür. Herhangi bir kesi izi olmadığı için de hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

ESWL’nin Dezavantajları Nelerdir?

ESWL işlemi ağrısız olması, yüksek başarı oranı nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Ancak bazı durumlarda kırılan taşlar idrar yolundan geçemeyebilir. Bu nedenle ciddi ağrılara neden olabilir. Boyutu büyük taşlar için birden fazla seansa ihtiyaç duyulur.

ESWL Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Ses dalgalarıyla taş kırma işlemi;

  • Hamilelerde
  • Kanama riski taşıyan yarası bulunan hastalarda
  • Yüksek tansiyonu olanlarda
  • İdrar yollarında tıkanıklık bulunanlarda
  • Karın içi damarlarda balonlaşma (anevrizma) olanlarda
  • Taşın kırılamayacak kadar sert olduğu durumlarda risklidir. Dolayısıyla bu tür şikâyeti olanların doktoru ile görüşmesi tavsiye edilir.

Ayrıca; fazla kilosu olan hastalarda, 2 cm’den büyük taş olması durumunda ve böbreğin alt tarafında bulunan taşlarda ESWL yöntemi önerilmemektedir.

ESWL İşlemi Çocuklarda Yapılır Mı?

ESWL işlemi her yaş grubundaki hastalarda güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak çocuk hastalarda acı duymamaları, hareket etmelerinin önüne geçmek için işlem öncesi hafif bir anestezi uygulanmaktadır.

Üroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Üroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Taş Tedavileri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler