Anasayfa Medya Duyurular Safra Kesesi Hakkında Her Şey

Safra Kesesi Hakkında Her Şey

Günümüzde 60 yaş üzerindeki insanların yaklaşık üçte birinde safra kesesinde taş veya çamur saptanıyor. Safra taşları; safra kesesi, safra yolu ve pankreas iltihabı ile safra kesesi kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Safra kesesi rahatsızlıkları ve tedavileri hakkında merak edilenleri, 6 binden fazla kapalı safra kesesi ameliyatı gerçekleştiren Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak anlattı.

Safra kesesi nedir?

Karaciğerde yapılan safra sıvısının yoğunlaştırılarak bekletildiği, yani konsantre edildiği organdır. Armut şeklindeki bu organ yemeklerden sonra uyarılır. Bir plastik limonluk gibi kendini sıkarak içinden yoğun safrayı safra yollarından (koledok denen yoldur) ince bağırsağa akıtır. Akan bu safra diyetle alınan yağların sindirilmesini sağlar.

Safra taşı nedir?

Safra kesesinde bulunan taşların çoğu kolesterol taşlarıdır. Çoğu hastada taşlar genetik ve beslenme sonucu oluşur.

Safra kesesi taşları ne gibi belirtiler verir?

Genellikle yağlı yemekler sonrası belirti verir. Karnın sağ üst köşesinde veya sırtta ağrı yapar. Bazı hastalarda hazımsızlık, şişkinlik, yemek sonrası bulantı yapar.

Safra kesesi taşı vücutta başka zarar verebilir mi?

Birçok zarar verebilir. Akut kolesistit: Safra kesesinin şişmesi, iltihaplanması hatta kangrene bile gidebilir. Sarılık: Safra kesesi içindeki taşlar ana safra kanalına düşebilir ve sarılık oluşturur. Akut pankreatit: Safra kesesi taşı pankreas kanalını tıkayabilir ve hasta yoğun bakım ünitesine yatırılabilir ve ciddi bir durumdur. Safra kesesi kanseri: Bazı hastalarda uzun yıllar safra kesesi taşının durması kanser riskini artırır.

Safra kesesi taşının tedavisi nedir?

Kolesistektomi denilen bir ameliyatla safra kesesinin çıkarılması ile tedavi edilir. Kolesistektomi açık ya da kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılır. Tüm dünyada hemen hemen tümü kapalı (kaparoskopik) yöntemle yapılır.

Laparoskopik kolesistektomi nedir? Nasıl yapılır?

Laparoskopik kolesistektomi bir video kamera ve iki küçük ince bir enstrüman yardımıyla yapılır. Laparoskopi de geniş daha büyük ve nettir. Diğer organlarda kısmi olarak gözden geçirilerek bakılır. Laparoskopik kolesistektominin faydası daha az kesi, daha çabuk iyileşme süresi, hastanede daha az kalma ve nekahet döneminin daha kısa olmasıdır.

Laparoskopik kolesistektomi güvenli midir?

Oldukça güvenlidir. Komplikasyon oranı yüzde 2’den azdır. Deneyimli cerrah tarafından yapıldığında oldukça güvenlidir. Genel anestezi altında 3 delikten biri göbek üstü, diğerleri kadranda olan inzisyonlarla yapılır. Safra kesesi tek delikten çıkarılır.

Laparoskopik kolesistektomi sırasında açık cerrahiye geçilebilir mi?

Bazı hastalarda safra kesesinde aşırı yapışıklık veya anatomik yapılar yeterince gözlenmiyorsa operasyon sırasında açık cerrahiye geçilebilir. Bu oran genellikle yüzde 5’in altındadır.

Tek giriş deliğinden yapılan laparoskopik kolesistektomi nedir?

Tek göbek deliğinden yapılan inizasyonla işlem yapılmaktadır. Uygun hastalarda tercih edilmelidir. Nekahet dönemini daha da kısaltmakta ve hemen hemen hiç iz kalmamaktadır.

Laparoskopik kolesistektominin komplikasyonları var mıdır?

Genellikle nadirdir; kanama, enfeksiyon, safra sızıntısı olabilir veya çok az nadir olarak on iki parmak bağırsağı ya da safra kanalı yaralanabilir. Bu oranlar açık cerrahiden fazla değildir.

Hastanede ne kadar kalınır?

Çoğu hastalar laparoskopik kolesistektomi sonrası 12 saat sonra taburcu edilir. Hastalar işleminin yoğunluğuna göre 3-5 gün, en fazla 1 haftada tam sağlığına kavuşur. Ertesi gün yürüyebilir, duş alabilir.

Hastalar eve gittiklerinde nelere dikkat etmelidir?

Ateş, sarılık, artan karın ağrısı, devam eden bulantı, kusmalar veya inizyon yerinden akıntı gelmesi durumunda doktor ile bağlantı kurulmalıdır

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler