Anasayfa Tıbbi Birimler Kalp ve Damar Cerrahisi Minimal İnvaziv Cerrahi (Kalp Deliği & Kalp Kapak Ameliyatları)
Minimal İnvaziv Cerrahi (Kalp Deliği & Kalp Kapak Ameliyatları)

Minimal İnvaziv Cerrahi (Kalp Deliği & Kalp Kapak Ameliyatları)

Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Teknolojik yeniliklerin en fazla görüldüğü sektörlerden biri de tıp sektörüdür. Günümüzde bu yenilikler arasında en fazla öne çıkan ise küçük kesilerle kalp ameliyatlarına imkân tanıyan minimal invaziv cerrahidir. Bu cerrahi yöntemle kemik ve dokulara hiçbir zarar vermeden hastalık olan bölgeye ulaşılır ve gerekli müdahale yapılır.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Nedir?

Kalp ameliyatlarının göğüs yarılmadan kapalı yöntem olarak bilinen minik kesiler kullanılarak yapılması işlemidir. Bu işlemde göğüs duvarının bütünlüğü bozulmadan, göğsün yanlarından kaburgalar arasından girilerek kalpteki sorunlar giderilir. Bu operasyonla kalp kapakçığı değişimleri ve koroner bypass ameliyatları kalp çalışırken başarılı bir şekilde yapılabilir. Kalp kapakçığı değişimleri için sağ koltuk altından kesi yapılıp girilirken, koroner bypass ameliyatlarında ise kesi yapılacak yere damar sayısına göre karar verilir. Tek damar için girilecekse meme altından 7-8 santimlik kesi açılıp girilerek operasyon yapılır. İki damar için ise sol koltuk altından girilerek iki damar bypass ameliyatı yapılır.

Kalp hastalıkları tedavisinde kesi yapmadan kasıktan girilerek kateter yardımıyla kalp kapağı ve kalp-damar sorunlarının tedavisi de yapılır.

Bypass ameliyatları, koltuk altı, meme altı ve meme dış kıvrımından 4-5 santimlik kesiler açılarak da yapılabilmektedir.

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) İle Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kalp kapaklarının tamir ve değişiminde, koroner bypass ameliyatlarında, kalp deliklerinin kapatılmasında ve kalp içi tümörlerinin çıkarılması gerektiğinde minimal invaziv yöntemi kullanılmaktadır.

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) İle Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geleneksel denilen açık kalp ameliyatlarında göğüs kemiği kemik kesiciler ile tamamen açılıp kalp ameliyatları yapılır. Minimal invaziv cerrahisi ise kemik yapısına hiçbir zarar vermeden küçük kesiler açılarak kalpteki sorunların tedavisine imkân tanır. Bu çerçevede sağ veya sol meme altından, köprücük kemiği altından küçük kesiler açılır ve buradan girilerek kalp kapağı tamir veya değişimi ile koroner bypass ameliyatları yapılır.

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Kalp Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Minimal invaziv kalp cerrahisi çok konforlu bir şekilde kalp hastalıklarından kurtulmayı sağlar. Bu yöntemin avantajları;

 • Göğsün ön tarafında ameliyat izi olmaz ve göğüs estetiği bozulmaz. Bu da hastanın psikolojisini olumsuz etkilemez.
 • Kesi küçük olduğu için ameliyatta kanama çok olmaz ve komplikasyon riski de azdır.
 • Doku hasarlarının önüne geçer.
 • Enfeksiyon riski düşüktür.
 • Ameliyatta kalp akciğer makinası kullanılmadığı için diğer organlarda ortaya çıkabilecek komplikasyonların önüne geçer.
 • İkinci bir kalp ameliyatına ihtiyaç duyulursa sorun olmaz.
 • İyileşme süreci çok kısadır ve hasta daha erken taburcu olur.
 • Hasta günlük hayatına daha erken döner ve ameliyat sosyal ve cinsel hayatı olumsuz etkilemez.
 • Açık ameliyat sonrası hasta uzun süre sırtüstü yatmak zorundadır. Minimal invaziv tedavisi sonrası ise hasta istediği pozisyonda yatabilir.
 • Hasta emniyet kemeri takıp araç kullanabilir.
 • Hasta ameliyat sonrasında göğsünü korumaz zorunda kalmaz.
 • Hareket sınırlaması yoktur. Yüzme ve ağır kaldırma gibi hasta istediği her hareketi yapabilir.

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Bütün kalp kapağı değişimlerinde ve koroner bypass ameliyatlarında kullanılabilir. Ancak, üçlü koroner bypass, üç ve üzeri damar değişimleri ile koroner bypass-kalp kalp kapağı değişiminin birlikte olduğu durumlarda kullanılmayabilir. Bunların yanında ileri derecede akciğer hastalığı bulunanlarda da doğru olmayabilir.

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?

Diğer yöntemlere göre risksiz ve güvenli bir yöntemdir. Doktorun beceri ve tecrübesi de bu ameliyatlarda öne çıkar. Bu hastalıkta hiçbir kemik, kaburga, kas kesilmediğinden kesinlikle diğer yöntemlere göre daha az riski bulunur. Açık ameliyatta göğüs kemiği kesildiği için hem iyileşme süreci uzun sürer hem de enfeksiyon riski bulunur. Ayrıca ameliyattan sonra uzun bir süre göğsü korumak gerekir. Bütün bu riskler düşünüldüğünde minimal invaziv cerrahisinin riski yok kadar azdır.

Kalp Damar Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kalp Damar Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler