Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler BT Anjiyografi

BT Anjiyo Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Günümüzde son teknoloji bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılarak kalp ve koroner damarlarda oluşabilecek hastalıklar sadece birkaç dakikada tespit edilebiliyor. Damarlardaki kalsiyum (kireçlenme düzeyi) seviyesine bakılıp, oluşan darlıkların net bir şekilde görülebildiği BT anjiyografi de yumuşak plaklardan kaynaklanan darlıkları tespit etmek de mümkün. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, kalp damar cerrahisinde çığır açan BT anjiyo işlemi ve BT anjiyo hakkında merak edilenleri sizler için derledi.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografi Nedir?

Başta koroner arterler olmak üzere kalpte bulunan anatomik bozuklukların değerlendirilmesi ve kalp hastalıklarının tedavisinde kontrast madde kullanılarak çekilen tomografik görüntüleme yöntemine denir. BT anjiyografi ile 10 saniyede kalp taraması yapılarak damarların 3 boyutlu görüntüsü alınabilmektedir.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kalp tomografisi/BT anjiyografi ile koroner arter hastalıkları, konjenital (doğumsal) kalp hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, kapak ve protez hastalıkları ve kalp kitleleri gibi çok sayıda kalp hastalığının görüntülenmesi mümkündür.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografinin Avantajları Nelerdir?

Koroner BT anjiyografi işlemleri ile damardan girilip yapılan anjiyo işlemleri gibi üst düzeyde bilgi verir. Hatta anjiyoda sadece damar içlerini görmek mümkünken, BT anjiyografi de damar duvarlarını görmek de mümkündür. Böylece damarlardaki plak yapısını analiz etmek de mümkün olmaktadır.

Koroner BT anjiyografinin avantajları şöyledir:

  • Görüntü kalitesi üst düzeydedir.
  • Yüksek çözünürlüklü görüntü verdiği için komplike ve basit doğumsal kalp hastalıklarında,anatomi ve damarsal bağlantılar konusunda ayrıntılı bilgi verir.
  • Çekimi 5-7 dakika ve sessiz olduğu için hastalara rahatsızlık vermez.
  • İşlem esnasında ve sonrasında ağrıya neden olmaz
  • Daha önce bypass veya stent işlemi ameliyatı olmuş hastalarda, koroner arter hastalığı olan ancak bilinmeyen hastalarda güvenle kullanılabilir. Damarların darlık düzeyleri ve koroner anatomi üzerine detaylı bilgi vermektedir.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografi Dezavantajları Nelerdir?

BT anjiyo, çok küçük çaplı stentleri olan hastalarda BT anjiyo önerilmez. Bunun yanında kalp tomografisi işlemi radyasyon içerir. Kontrast madde kullanıldığı için böbrek yetersizliği bulunan hastalarda kullanılması da risklidir. Bu nedenle kontrast madde miktarı hastanın durumuna göre minimum düzeyde tutulmalıdır.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografi Süreci Nasıldır?

Hasta işlem için yatırılmadan önce bir onam formu doldurur, ardından hastanın kreatinin değerine bakılır. Damar yolu açıldıktan sonra cihazdaki sedyeye yatırılır. Nefes alıp verme komutları anlatılır ve ardından nefes pratikleri yapılır. Çünkü işlem esnasında nefes düzgün alınmazsa çekim kalitesi düşebilir, görüntüde bozukluklar oluşabilir. Bu da işlemin geçerliliğini olumsuz etkiler. İşlem esnasında kalp hızının da 60 civarında olması gerekir. Bunun için hastaya gerekiyorsa ilaç verilir.

BT anjiyografi çekilmeden önce hastanın kullandığı ilaçlar da sorgulanmalıdır. Özellikle cinsel gücü artıran ilaçların kullanılıp kullanılmadığının bilinmesi çok önemlidir. Hasta bu tür ilaç kullanmışsa işlemin yapılıp yapılmayacağına doktoru karar verir.

Kalp Tomografisi/BT Anjiyografi Sık Sorulan Sorular

Kalp Tomografisi / BT Anjiyografi Hangi Hastalara Uygulanmaz?

BT anjiyografi işleminde kontrast madde kullanıldığı için kronik böbrek yetersizliği bulunan hastaların işleminde dikkatli olunmalıdır. İşleme, Nefroloji bölümündeki doktorlarla konuşularak karar verilmelidir. Bunun yanında BT Anjiyografi / kalp tomografisi işlemi radyasyonlu bir işlemdir. Bu nedenle kanser hastalarının bu işlemi yaptırmaları gerekiyorsa minimum radyasyon modunda işlemin yapılması gerekir.

Kalp Tomografisi / BT Anjiyografi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Böbrek rahatsızlığı bulunan hastalara işlem öncesinde ve sonrasında bir süre sıvı verilmesi gerekebilir. Kalp yetersizliği olmayan hastaların da işlem sonrasında 2-2,5 litre su içmeleri gerekir. Böylece kontrast maddenin vücuttan atılımı kolaylaşmış olur. Ayrıca işlem sonrası hastalar bir süre oturur. Hemen kalkmaları istenmez. Nabız ve tansiyonları kontrol edilir, tansiyon düşüklüğü veya baş dönmesi varsa hasta bir süre takip edilir. BT anjiyografi işlemlerinin raporlaması ise 1-2 gün sürmektedir.

BT Anjiyo İşleminde Ağrı Olur Mu?

BT anjiyo işlemleri ağrısız uygulamalardır.

BT Anjiyo / Kalp Tomografisi İşleminde Alerji Riski Var Mıdır?

Evet vardır. Çünkü bu işlemde verilen kontrast madde bazen alerjiye neden olabilir. Dolayısıyla işlem öncesi hastanın bir alerjisi öyküsü olup olmadığı öğrenilir. Alerjisi varsa koruyucu ilaçlar verilerek BT işlemi gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler