Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Genital Kozmetik Cerrahi Hudoplasti
Hudoplasti

Hudoplasti

Hudoplasti (klitoris estetiği), klitoris üzerindeki çıkıntıların veya fazla derinin kesi yoluyla çıkarılmasıdır. Klitorisun üzerinde normalden daha fazla deri bulunması cinsel yaşam konforunu olumsuz etkileyebilir.

Klitoris Bölgesinde Deformasyon Neden Oluşur?

Klitorisin üzerinde çıkıntılı, sarkık bir deri görünümü olmasının nedeni genelde doğuştandır. Vajinal doğum da klitoris üzerinde katlantılı deri oluşmasına yol açabilir. Ayrıca kilo alıp verme sonucu deri altındaki yağ dokusunun incelerek sarkık görünüm ortaya çıkarması da bu deformasyonun nedenlerindendir.

Hudoplasti Estetiği Nasıl Yapılır?

Hudoplasti operasyonu, genel anestezi ile gerçekleştirilir. Hamile veya emzirme dönemlerinde olmayan, cerrahi operasyona engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan ve 18 yaşını aşmış her kadın bu operasyonu yaptırabilir.

Hudoplasti öncesi hasta jinekolojik muayeneden geçirilir. Fazla derinin çıkarılması için klitorisin yan kısmından veya merkezden kesi yapılır. Sonrasında fazla deri çıkarılır ve klitorise şekil verilir. Son olarak vücutta eriyen iplerle dikiş atılarak işlem sonlandırılır.

Ameliyatın ardından hastanede yatmaya gerek yoktur. Hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu olur.

Hudoplasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Hudoplasti ameliyatı sonrası iz kalmaz. Ameliyat sırasında doku, olabildiğince iz görünmeyecek şekilde kesilir. Ayrıca ameliyatta vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için dikiş aldırmaya gerek kalmaz.

Hudoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Ayrıca hijyene dikkat edilmesi de enfeksiyon riskini azaltma konusunda önemlidir. Doktorun önerdiği antibiyotik ilaçların düzenli kullanımına da dikkat edilmesi gerekir. Hudoplasti operasyonu sonrasında 1,5 ay denize, havuza, hamama veya saunaya gidilmemelidir. İş veya sosyal hayata uzun süre ara vermeye gerek yoktur, ameliyat sonrasında birkaç gün evde dinlenmek yeterli olacaktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genital Kozmetik Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler