Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Genital Kozmetik Cerrahi Labioplasti
Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti, kadın genital bölgesindeki dudaklarda estetik kaygılarla veya fonsiyonel sebeplerle yapılan ameliyatlardır. Dış genital organlardan olan dudaklar (labium), yüzeyi tüylerle kaplı daha kalın ve dolgun olan büyük dudaklar ile bunların iç kısmında bulunan daha ince küçük dudaklardan oluşur.

Labioplasti ameliyatları genellikle iç dudakların büyük veya sarkık olduğu hallerde iç dudak küçültme amacıyla yapılan ameliyatlarıdır. Daha seyrek olarak dış dudaklarda da küçültme veya büyütme operasyonları yapılır. İç dudakların büyük, sarkık, asimetrik, koyu renkli olması gibi durumlar genetik özelliklere bağlı olabilir. Bunun yanında kadınların ergenlik döneminde hormonların etkisiyle, menopoza bağlı östrojen eksikliğinde dokuların zayıflamasıyla, doğum ve gebeliklerle de dış genital yapılarında değişiklik olabilir. Labioplasti işlemleri kapsamında sarkmış ya da asimetrik görünümdeki dudaklar kısaltılabilir- şekillendirilebilir, sıkılaştırılıp dolgunlaştırılabilir.

Labioplastiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişi, dış genital organlarının görünümünden rahatsız olması nedeniyle genital estetiğe başvurabilir. Çünkü hoşnutsuzluk strese, kendine güvensizliğe ve cinsel ilişkiden kaçınma gibi cinsel sorunlara neden olabilir.

Estetik kaygılar dışında özellikle küçük dudakların büyük ya da sarkık olması genital bölgede kronik enfeksiyonlara, tahrişe ve hijyen sorunlarına yol açabilir. Bu bölgedeki şişkinlik görüntüsü mayoda hatta kıyafetlerde istenmeyen görüntüler oluşturabilir. Ayrıca otururken, yürürken veya koşarken kişiyi rahatsız edebilir.

Labioplastiye ihtiyaç duymaya yol açan nedenlerden biri de cinsel ilişkide zorlanma, ilişki sırasında dudakların vajen içine giderek gerilmesi dolayısıyla ağrı olmasıdır. Dudaklardaki asimetri, idrar yaparken de idrarın istenmeyen bir yönlere gitmesine neden olabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyatlarda yapılacak cerrahi işleme ve hastanın durumuna göre lokal, genel veya regional anestezi (belden yapılan anestezi) yöntemleri kullanılır.

Labioplasti ameliyatlarında dudaklardaki fazla dokular çıkarılır ve bu bölgeler tekrar onarılır. Böylece genital bölgedeki dudakların küçültülerek, simetrik bir görüntüye ulaşması sağlanır.

Labioplastiden Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Labioplasti operasyonundan sonra genellikle hastanede yatış gerekmez. Operasyonun ardından yaklaşık 6 saat gözlem altında tutulduktan sonra hasta taburcu olur. Evde 2-3 gün dinlenmek yeterlidir ancak egzersiz ve cinsel ilişki için 4-6 hafta geçmesi gerekir.

Labioplastinin Faydaları Nelerdir?

Genital estetik operasyonlarından olan labioplasti, kadınların yaşamını değiştirir ve kendilerini daha iyi hissetmelerini ve özgüvenlerinin artmasını sağlar. Spor kıyafetleri, mayo, bikini veya tayt giyildiğinde daha estetik bir görünüme sahip olunur. Cinsel ilişkide ağrı ve zorluk çekilmez, alınan zevk artar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genital Kozmetik Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler