Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Genital Kozmetik Cerrahi Perinoplasti
Perinoplasti (Doğum İzleri Estetiği)

Perinoplasti (Doğum İzleri Estetiği)

Perinoplasti, vajina estetiği kapsamında yapılan operasyonlardan biridir. Normal doğum sonrası perine bölgesinde oluşan dikiş izlerinin düzeltilmesi, kırışıklıklarının giderilmesi, cilt katlantılarının ve vajinal açıklığın kapatılması için yapılır. Doğumda anne ve bebeğin fazla zorlanmaması için atılan kesiler estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca doğum yapmamış olan ama perine bölgesinde kırışıklık, katlanma ve cilt fazlalığı bulunan kişiler ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak kırışıklık ve cilt fazlalığı oluşanlar da bu işlemi yaptırabilir.

Perinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perinoplasti ameliyatında deforme olan vajina girişi ve anüs arasındaki cilt katlantıları kesilir ve alttaki kas dokusu güçlendirilir. Perinoplasti ameliyatı sırasında atılan estetik dikişlerle vajinadaki açıklığın giderilmesi ve sıkılaştırılması sağlanır. Böylece daha pürüzsüz bir görüntü oluşur. Ayrıca doğumun dikiş izleri de yeniden tamir edilir. Perinoplasti ameliyatı, epidural veya genel anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon sırasında ağrı hissetmez. Perinoplasti ameliyatı sonrasında estetik görüntünün yanı sıra vajinal açıklığın giderilmesi sayesinde tekrarlayan vajinitler de önlenir. Bu nedenle perinoplasti ameliyatı, genellikle vajina daraltma ameliyatı ile birlikte yapılır.

Perinoplasti Ameliyatı Sonrası

Perinoplasti ameliyatının ardından hastalar aynı gün taburcu edilir. Birkaç gün ödem ve hafif ağrı ile gerginlik hissi ve sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Ameliyat sonrasında 2-3 gün buz uygulaması ile bu şikâyetler azaltılabilir. Operasyonun ardından özellikle ilk 1-2 hafta hijyene dikkat edilmelidir. İşlem yapılan bölgenin antiseptik solüsyonlarla yıkanmaması faydalı olur. 4-6 hafta cinsel ilişkiden kaçınmak gereklidir. Ameliyat sırasında atılan dikişler 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden vücutta erir ve dikiş aldırmaya gerek kalmaz.

Perinoplastinin Avantajları

Perinoplasti ameliyatı, diğer estetik ameliyatlarda da olduğu gibi kişinin kendine olan güvenini artırır ve perine bölgesinin eski, estetik haline dönmesini sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genital Kozmetik Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler