Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Kardiyoloji Doğumsal Kalp Hastalıkları
Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Çocuklarda meydana gelen kalp hastalıklarının önemli bir çoğunluğu doğuştan gelen rahatsızlıklardır. Bebeklerin kalp gelişimi, anne karnındaki ilk üç aylık evrede tamamlanmaktadır. Bu yüzden bazı hastalıklar ancak bu dönemin ardından teşhis edilebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hem bu hastalıklara teşhis koyulabiliyor hem de doğumun hemen ardından tedavi gerçekleştirilebiliyor. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, Çocuk Kardiyoloji alanında ve doğumsal kalp hastalıklarında çok sayıda başarılı operasyona imza atmaktadır.

Doğumsal kalp rahatsızlığı bulunan çocuk doğurma oranı binde 8 seviyesindedir. Ülkemizde her yıl 10 bin – 15 bin seviyesinde doğumsal kalp rahatsızlığı olan bebek doğmaktadır. Anne veya babada doğuştan gelen bir kalp hastalığı varsa söz konusu oran yüzde 16 seviyesine kadar çıkmaktadır. Hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında görüntüleme cihazları sayesinde bu hastalıklar tespit edilebiliyor.

Doğumsal kalp rahatsızlıklarının belirtileri olarak kas ve uzuvların yeterince gelişmemesi, göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma, yavaş büyüme, sersemlik hismi, zatürreye karşı eğilim, kalp üfürümü sayılabilir. Siz de çocuğunuzda bu ve benzeri belirtiler gözlemliyorsanız en kısa zamanda çocuk kardiyoloji birimine başvurmanız gerekir. Erken teşhis ile tedavide başarı sağlamak ve muhtemel ölümlerin önüne geçmek mümkündür.

Doğumsal kalp hastalıklarının bazılarının sebebi günümüz itibariyle halen daha net olarak bilinmiyor. Fakat çevresel etkenler, annenin hamilelik sürecinde kullandığı alkol veya yasal olmayan bazı ilaçlar, genetik etkenler, akraba evliliği, viral enfeksiyonlar, annenin radyasyona maruz kalması, annenin beslenme bozuklukları gibi faktörler doğumsal kalp hastalıklarının başat sebepleri arasındadır.

En çok gözlenen doğumsal kalp rahatsızlığı kalpte meydana gelen deliktir. Kalbin karıncıkları veya kulakçıkları arasında delikler meydana gelebilir. Bunun haricinde kalbe giden ve kalpten çıkan damarlardaki anomaliler, koroner damarlarda bulunan anomaliler vs. doğumsal kalp rahatsızlıkları arasında sayılır.

Çocuk Kardiyoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Kardiyoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Kardiyoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler