Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Kardiyoloji Romatizmal Kalp Hastalıkları
Romatizmal Kalp Hastalıkları

Romatizmal Kalp Hastalıkları

Genellikle 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda gözlemlenen romatizmal hastalıklara kalp romatizması adı da verilmektedir. Bir bakterinin neden olduğu boğaz enfeksiyonu ile kendisini gösteren bu hastalık tedavi edilmediği taktirde kalp romatizmasına yakalanma olasılığı yükselmektedir.

Akut romatizmal ateş olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık, boğaz enfeksiyonunun ardından 2-3 hafta sonra ortaya çıkabilmektedir. El, ayak ve diz gibi eklemlerde oluşan şişlikler, ateş, kızarıklık gibi belirtiler gösteren akut romatizmal ateşin en çok etkilediği organlardan biri kalptir. Bu hastalık kalp kapakçıklarında şekil bozukluklarından ötürü yetersizliğe ve darlığa neden olur. Ciltte meydana gelen problemler de bu hastalıkta nadiren de olsa görülebilir. Bazı çocuklarda davranış bozuklukları, kol, bacak, yüz ve ellerde istemsiz hareketler de gözlemlenebilir.

Romatizmal kalp hastalıklarında erken teşhisin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Çünkü bu hastalıklar erken evrede antibiyotikler, kortizon ve penisilin sayesinde tedavi edilebilir. Fakat bazen hastalığın kalıcı olduğu vakalarla da karşılaşılmaktadır. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu yaşayan çocukların muhakkak doktor gözetiminde olması gerekir. Testlerden faydalanılarak hastalığa neden olan bakterinin çocukta bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.

Siz de Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurarak çocuğunuzun olası romatizmal kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisini yaptırabilirsiniz.

Çocuk Kardiyoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Kardiyoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Kardiyoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler