Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum İnkontinans Cerrahisi Kolporafi Anterior ve Posterior
Kolporafi Anterior ve Posterior

Kolporafi Anterior ve Posterior

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu, kadınlarda idrar kaçırma sorunu için uygulanan operasyondur. Bu ameliyatta vajenin arka ve ön duvarları onarılır. İdrar kaçırmadan farklı olarak, idrar yaparken zorluk çekme ve idrar yolu sorunlarının giderilmesi için de kolporafi anterior ve posterior operasyonu uygulanabilir.

Kolporafi Anterior ve Posterior Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajen arka ve ön duvarlarında sarkma olması halinde pelvise yapılan baskı artar. Bu durum da idrar tutamama, idrar yaparken zorluk yaşama gibi sorunlara neden olur. Bu sorunların ortadan kaldırılmasında cerrahi bir operasyona ihtiyaç vardır. Sarma nedeniyle vajina bölgenin arka kısmında hissedilen ağrı, ameliyat sonrasında ortadan kalkar. Vajen bölgesinde hissedilen ağrı çoğunlukla cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. İdrar kaçırma sorunu ise öksürme, hapşırma, gülme gibi durumlarda olur. Vajen ön ve arka duvarındaki deformasyon, idrar yaparken zorluk yaşanmasına da yol açar. Kolporafi anterior ve posterior ameliyatıyla vajen arka ve ön duvarındaki sarkmanın ortadan kalkmasıyla idrar yaparken zorluk ya da idrar kaçırma gibi sorunlar da ortadan kalkmış olur.

Kolporafi Anterior ve Posterior Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kolporafi anterior ve posterior ameliyatı öncesinde mesane tamamen boş olmalıdır. Hastanın önce jinekoloji masasına oturarak uygun pozisyonu alması gerekir. Litotomi pozisyonu olarak adlandırılan muayene pozisyonu alındıktan sonra doktor, ilk olarak hastanın vajen ön duvarını iterek arka tarafa taşır. Hastanın bu sırada öksürmesi istenir. Hekim bu sayede vajen ön ve arka duvarın sarkma seviyesini belirler. Muayenenin yanı sıra hastanın şikâyetleri de dinlenir. Kikâyetler ile doktorun tespitleri örtüşüyorsa tedaviye başlanır. Ancak örtüşmüyorsa hasta, bir de ayakta durarak muayene edilir. Doktor, ayakta uygulayacağı muayeneyle daha detaylı bulgular elde eder.

Kolporafi Anterior ve Posterior Ameliyatı Sonrası

Kolporafi anterior ve posterior ameliyatında genel ya da spinal anestezi uygulanır. Operasyondan sonra hastanın 2 gün kadar hastanede yatması gerekir.

Kolporafi anterior ve posterior ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Hasta, anestezi uygulandığı için ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer İnkontinans (İdar Kaçırma) Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler