Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum İnkontinans Cerrahisi Transobturatuar Tape (TOT)
Transobturatuar Tape (TOT)

Transobturatuar Tape (TOT)

İdrar kaçırmanın cerrahi tedavi yöntemleri TVT (transvaginal tape uygulaması) ve TOT (transobturatuar tape uygulaması) operasyonlarıdır. Bu ameliyatlar sonrasında hastanede yatmak gerekmez. TVT ve TOT operasyonları, anestezi altında uygulanır. Hastaya vajinal yoldan müdahale edilir. Mesane boynu kaldırılarak, genital bölgedeki kemiğe asılır veya vajina içerisine sabitlenir.

Stres tip idrar kaçırmada en başarılı ameliyat TOT operasyonudur.

TOT Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta karından hiçbir kesi yapılmaz. Vajen bölgesinde idrar çıkış yerinin aşağısından yapılan yaklaşık 1 cm’lik küçük bir kesiden girilir. Üretra altına konulan ve obturator membrandan geçirilen prolen yama ile gevşeyen üretraya askı desteği sağlanır. TOT ameliyatı genelde 15-25 dakika sürer ancak diğer kombin ameliyatlar da eklenirse süre uzayabilir. Operasyonda vücutta kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacağı için dikişlerin aldırılmasına ihtiyaç olmaz. Ameliyat, spinal anestezi veya sedasyon altında yapılır.

TOT Ameliyatının Riskleri

Bu ameliyatta nadiren görülen bazı riskler idrar torbası yaralanması, sıkışma-urge bulguları, işeme disfonksiyonu, vajinal yama erezyonu, damar yaralanması, pelvik ağrı, ilişkide ağrı ve idrar kaçırmanın devam etmesidir.

TOT Ameliyatı ve Doğum?

TOT ameliyatı genelde çocuk isteğini tamamlamış hastalara yapılır. Ameliyat sonrasında hamile kalınması durumunda sezaryen doğum önerilir.

TOT Ameliyatı Sonrası

TOT ameliyatı sonrasında, kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında 1-2 gün duş alınmamalı ve ilk birkaç gün sıcak su temasından kaçınılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar zamanında alınmalı ve kontroller aksatılmamalıdır. 1 ay süreyle ağır kaldırılmamalı ve karın içi basınç artışına yol açacak aktiviteler yapılmamalıdır. Operasyon sonrasında vajinanın yenilenmesi için 1,5 ay boyunca ilişki önerilmez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer İnkontinans (İdar Kaçırma) Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler