Anasayfa Tıbbi Birimler Tıbbi Genetik Laboratuvar Kromozom Analizleri
Kromozom Analizleri

Kromozom Analizleri

Kromozom Nedir?

Kromozom, hücre çekirdeklerde yer alan, insanların yetenek, özellik, görünüş gibi özelliklerinin yeni nesillere geçmesini sağlayan DNA paketleridir. Her hücrede anne-babadan geçen 46 kromozom bulunur. Yalnızca üreme hücrelerinde (sperm-yumurta) 23 adet kromozom yer alır. Bu hücreler döllenme meydana gelip birleştiğinde 46 kromozomlu normal bir embriyoya dönüşür. Kromozom sayısı 46’dan az veya çok yada şekil ve büyüklükleri farklı ise kromozomal hastalıklar meydana gelir.

Kromozom Analizi Nedir? Kromozom Testinde Nelere Bakılır?

Kromozom analizi de hastanın kromozom yapısının detaylı bir şekilde incelenmesi işlemidir. Bu işlem kapsamında kromozomlardaki yapısal ve sayısal değişiklikler incelenerek kişide bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. En çok karşılaşılan kromozomal hastalıklar ise Down Sendromu (trizomi 21), Klinefelter’s Sendromu (47,XXY) ve Turner Sendromu (monozomi X)’dir.

Kromozom analizleri sayesinde hem hastalıkların tanısı yapılır hem de sağlık bebek sahibi olabilmek için gerekli önlemler önceden alınabilmektedir. Kromozom analizleri ise kemik iliği, periferik kan örneklerinden yapılabildiği gibi CVS ve amniyon sıvısı gibi prenatal örnekler vasıtasıyla doğum öncesi yapılarak bebek hakkında daha detaylı bilgi edinilebilmektedir.

Kromozom Analizi Nasıl Yapılır?

Kişinin hücrelerinden bir örnek alınır. Daha sonra DNA’dan alınan kromozomların resmi adeta bir yapboz gibi eşleştirilir. Bu esnada ortaya çıkan sonuçlarla anormalliklerin tespiti yapılmış olur.

Kromozom Bozukluğu Nedir?

Kromozom bozukluğu, hücrelerde bulunan kromozom sayılarında veya şekillerindeki bozuklukları anlatır. Normal bir hücrede 46 kromozom vardır. Üreme hücrelerinde ise 23 kromozom bulunur. Döllenme ile birlikte 46’ya tamamlanarak embrioya dönüşür. Kromozom bozuklukları sonrası Down Sendromu, Klinefelter Sendromu ve Turner Sendromu gibi hastalıklar oluşur. Yapısal, şekil bozukluklarında ise kromozomlarda kırılmalar meydana gelir. Bunun sonucunda da kişilerde klinik farklılıklar görülür. Öğrenme bozuklukları, gelişmede gecikmeler, beynin normal gelişiminde problem gibi rahatsızlıklar bu farklılıklardandır.

Kromozom Analizleri Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde kromozom analizleri detaylı bir şekilde yapılarak çocukların genetiksel rahatsızlıkları olup olmadığı tespit edilebilmekte, anne-babaların sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için önceden önlem alınabilmektedir. Özel Ortadoğu Hastanesi, gelişmiş teknolojik altyapısı, gelişmiş laboratuvarları, uzman hekim ve laborant kadrosu ile hizmetinizde.

Diğer Tıbbi Genetik Laboratuvar Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Tıbbi Genetik Laboratuvar Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler