Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Laparoskopik Cerrahiler Laparoskopik Davydoy Neovajen
Laparoskopik Davydoy Neovajen

Laparoskopik Davydoy Neovajen

Doğuştan vajina yokluğu (vajinal agenezi), 4000 ile 10000 doğumda bir görülür. Dünyada her yıl bu hastalık nedeniyle 3000-4000 kız çocuğu dünyaya gelmektedir. En yaygın olarak kullanılan isimleri uterus ve vajenin kongenitaldir.

Neovajen Nedir?

Neovajen, vajinanın bulunmadığı durumlarda yerine yeniden vajina yapılması işlemine denilmektedir.

Vajinal Agenezi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laparoskopik Davydov Neovajen ise Vajinal Agenezi yokluğunun tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Davydov operasyonunda doğuştan tam gelişmeyen rahim kısımları kullanılarak yeniden vajen oluşturulur. Laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılan bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Yeni vajen oluşturma işlemlerinde grefte gerek duyulmaz.

Cinsel fonksiyonunun sağlaması amacı ile vajina yapımını içeren bu yöntemde, karın içi zarı vajina yapımında kullanılmaktadır. Bu yöntemde en çok karşılaşılan sorun, üst kısmında sağlam doku oluşturulmasında karşılaşın sorunlar ve yeterli uzunlukta bir vajina oluşturulamamasıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Laparoskopik Cerrahiler Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler