Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Laparoskopik Cerrahiler Laparoskopik Endometrioma
Laparoskopik Endometrioma

Laparoskopik Endometriozis Tedavisi

Çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucu oluşur. Endometriozis hastalığı olan çoğu kadında çikolata kisti de görülür.

Endometriozis hastalığı uzun süreli takip gerektirir. Cerrahi tedavi, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz ancak ameliyat sonrası uygulanan hormonal baskılayıcı ilaç tedavisi, şikâyetlerin tekrar ortaya çıkma ihtimalini azaltabilir.

Endometriozis tedavisinde genellikle laparoskopik (kapalı) cerrahi uygulanır. Laparoskopik cerrahide büyük cilt kesikleri yerine 3 ya da 4 adet yaklaşık yarım santimetrelik kesi izleri oluşur.

Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye göre önemli avantajları; hastanede yatış süresinin kısa olması, ameliyat sonrası ağrının daha az olması, enfeksiyon riskinin düşük olması, günlük hayata dönüşün daha kısa olmasıdır.

Ameliyatın ardından hasta 1-2 gün sonra taburcu olur ancak ameliyatın ardından evde dinlenmek, beslenmeye özen göstermek ve dikişlerin temiz tutulması önemlidir.

Hormonal İlaç Tedavisi Gerekli mi?

Ameliyatın ardından hastaların yaklaşık %80’inin ağrılarından kurtulduğu görülüyor. Ancak 2 yıllık süreçte hastaların %20’sinde şikâyetlerin tekrarlaması nedeniyle yeniden bir operasyon gerekebiliyor. 10 yıllık takipte ise hastaların yaklaşık %40’ında şikâyetlerin tekrarladığı görülüyor. Gebelik düşünmeyen hastalara ameliyat sonrasında uzun dönem hormonal tedavi uygulanması, hastalığın tekrarlama ihtimalini düşürebiliyor.

Baskılayıcı Hormonal Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın ardından 6-24 ay süreyle uygulanan ilaç tedavisi, hastaların tekrar ameliyat olma ve şikayetlerinin tekrarlama riskini azaltır.

Hangi Hormonal İlaçlar Kullanılmalı?

Doğum kontrol hapları ilk tercih edilen ilaçlardır. Progesteron salgılayan rahim içi araçlar (hormonlu spiral) da tercih edilebilir. Bu ilaçların etkili olmadığı durumlarda diğer hormonal ilaçlar (GnRH agonistleri, aramotaz inhibitörleri) kullanılabilir. Ancak bu ilaçların yan etkileri de fazladır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Laparoskopik Cerrahiler Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler