Anasayfa Tıbbi Birimler Kadın Hastalıkları ve Doğum Laparoskopik Cerrahiler Laparoskopik Kaf Askı Cerrahisi
Laparoskopik Kaf Askı Cerrahisi

Laparoskopik Kaf Askı Cerrahisi

İdrar torbasının vajinadan sarkması durumunda yapılan cerrahi işleme Laparoskopik Kaf Askı Cerrahisi denilmektir. Üreme çağındaki her 3 kadından birinde idrar torbası sarkması görülmektedir. Kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu hastalığın tedavisi Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne yapılmaktadır.

Vajinal kaf prolapsusu ise rahmin alındığı operasyonlardan sonra meydana gelebilir. Rahim, vajinanın üst kısmına destek sağladığı için yaygın olarak görülebilmektedir. Kadınlarda %10 gibi yüksek bir oranda görülen bu rahatsızlıkta, vajinanın üst kısmı ilerleyen zamanda vajinal açıklığa doğru düşer. Bu durum vajina duvarlarının zayıflayarak vajinanın açılmasına ve ardından da vücut dışına sarkmasına neden olur.

İdrar Torbası Sarkması (Sistosel) Nedir?

İdrar torbasının vajinaya doğru fıtıklaşmasıdır. İdrar kesesini yerinde tutan bağlardaki gevşeme ve zedelenmeyle ortaya çıkmaktadır. Yerçekiminin de etkisiyle idrar kesesi vajinaya doğru sarkar.

İdrar Torbası Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Obezite
  • Yaş ilerlemesi
  • Doğum yapma
  • Bağ dokusu hastalıkları
  • Artmış batın içi basınç
  • Genetik yatkınlık
  • Pelvik cerrahi hikâyesi bulunması gibi denenlerden kaynaklanabilmektedir.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Laparoskopik Cerrahiler Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler