Anasayfa Tıbbi Birimler Üroloji Testis Cerrahisi Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatları
Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatları

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatları

Testislerden çıkan kirli kanı taşımakla görevli toplardamarların zamanla görevini yerine getiremeyip varisleşmesi durumuna varikosel adı verilir. Bu toplardamarlar içerisinde biriken kirli kan, damarların şişmesine ve buruşuk bir biçim almasına sebep olur. Yani bacaklarda meydana gelen varislerin testislerde oluşan benzerlerine varikosel denir.

Erkeklerde meydana gelen kısırlık vakalarının en yaygın sebeplerinin başında varikosel yer alır. Çocuk sahibi olamama şikâyetiyle sağlık kuruluşlarına başvuran erkek bireylerin yaklaşık yüzde 35’ik kısmında varikosel gözlenir. Varikosel rahatsızlığı sperm üretimini bozar, zamanla ilerler ve kısırlığa kadar uzanan sağlık sorunlarına neden olur. Genellikle sol tarafta rastlansa da hekimin iki taraflı olup olmadığını derinlemesine analiz etmesi gerekir.

Varikosel tedavisinde mümkün olan en az komplikasyonu gösteren ve mevcut yöntemler arasında en başarılısı olarak kabul edilen Mikrocerrahi Varikoselektomi metodudur. Bu cerrahi operasyon, özel eğitim ve tecrübe sahibi cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Özel ihtisası ve yeterli tecrübesi bulunmayan ellerde komplikasyon ve başarısızlık riski yüksektir. Hastanın kasık bölgesinden bir buçuk-iki santimetrelik bir kesi açılarak testis damarlarına ulaşılan bu ameliyatta mikroskop altında hastalıklı toplar damarlar tespit ve iptal edilir. Bu işlem gerçekleştirilirken lenf damarlarına ve atar damarlara zarar verilmemesi esastır.

Toplardamarların tümü ile ortadan kaldırılmaması varikoselin zaman içerisinde yeniden nüksedeceği anlamına gelir. Mikrocerrahinin haricindeki yöntemlerde varikosel hastalığının düzelmeme ihtimali yüzde 40 seviyelerine kadar ulaşabilir. Başarılı bir şekilde uygulanan mikrocerrahi operasyonunda ise bu oran yüzde 1 veya 2 seviyelerindedir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, uzman cerrahları, tıbbi personeli ve teknolojik donanımı ile evrensel kalitede Testis Cerrahisi hizmeti sunmaktadır. Sizin de varikosel hastalığınız bulunuyorsa Özel Adana Ortadoğu Hastanesi uzman hekimleri ile hizmetinizde.

Üroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Üroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Testis Cerrahileri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler