Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Deri Biyopsileri
Deri Biyopsileri

Deri biyopsileri (Punch Biyopsi)

Deri biyopsisi, hastalık bulunan levizyonlu bölgeden deri örneği alınması işlemine denilmektedir. Bu işlem, vaskulitlerde, yüzeysel tümörlerde, ınflamatuar hastalıklar ve bağ dokusu hastalıklarında tanı koymada büyük avantaj sağlar.

Deri Biyopsisi İşlemi Nasıl Yapılır?

Biyopsi alınacak bölgede antisepti sağlanıp lokal anastesi işlemi uygulanır. Lezyonun büyüklüğüne bağlı olarak eksizyonel veya insizyonel biyopsi amacıyla deriden tam kat silindir şeklinde doku örneği alınır. Biyopsi alındıktan sonra yara yeri temizlenip pansuman yapılarak kapatılır. Daha sonra biyopsi örneği patoloji laboratuvarına gönderilir. Biyopsi alındıktan sonra işlem bölgesinde kanama, morarma ve enfeksiyon görülebilir.

Cilt Biyopsisi Uygulama Yöntemleri

Eksziyonal Deri Biyopsisi

Deride bulunan levizyon, şişlik veya anormalliğin küçük bir bıçak ile çıkartılması işlemidir. İşlem yapılacak bölge 2-5 mm arasında ise bıçak yerine punch denilen oval kesici ile biyopsi alınmaktadır. Küçük boyutlardaki lezyonların tanı ve tedavisinde tercih edilir. Hastalıklı yapı alınırken görüntüyü olabildiğince bozmadan belli bir miktar deri alınıp bölgeye dikiş atılır. Hastalıklı yapı inceleme işlemi için patolojiye gönderilir.

İnsizyonal Deri Biyopsisi

Deride anormallik görülen bölgenin normal deri ile birleştiği yer merkez alınarak küçük bir örnek alınır. Başarılı bir sonuç için genellikle en aktif veya tipik bölgeden subkutan dokuyu içerecek bir parça alınmalıdır. Uygulama öncesinde lokal anestezi uygulanarak hastanın işlem esnasında acı duymasının önüne geçilir. Biyopsi alınması işlemi neşter yardımı ile yapılır. Uygulama sonrası ise işlem bölgesine dikiş atılır.

Deri Biyopsisi Zararlı Mı?

Deriden biyopsi alınması işlemi güvenli bir işlemdir. Ancak her müdahaledeki gibi deri biyopsisinde de kanama, morarma veya enfeksiyon oluşabilir. Bunlar müdahale edilebilecek durumlardır. Biyopsi işlemi sonrası işlem yapılan alanın boyutuna göre dikişe ihtiyaç duyulabilir.

Deri Biyopsisi Kaç Günde İyileşir?

İşlem sonrası dikişler alınana kadar günlük pansumanların yapılması gerekir. Defekt kapanıncaya kadar pansumanlara devam edilmelidir. Dikişlerin alınması gövde ve ekstremiteler için 14 gün, yüz için ise 5-7 gündür.

Her Biyopsi Kanser Midir?

Biyopsi alınması işlemleri kanserle ilişkilendirilir. Ancak her biyopsi sizin kanser olduğunuz anlamına gelmemektedir. Biyopsilerin alınma amacı, vücuttaki anormalliklerin kanser veya başka koşullara bağlı olup olmadığının tespitidir.

Biyopsiler Kesin Sonuç Verir Mi?

Deneyimli kişiler tarafından alınan doku örnekleriyle kesin tanı konulması işlemi %85-95 oranında doğru sonuçlanmaktadır.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler