Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Mantar İncelemesi ve Kültürü
Mantar İncelemesi ve Kültürü

Mantar İncelemesi ve Kültürü

Mantar Hastalığı Nedir?

Tek hücreli mantarların ciltte kaşıntı, kızarıklık, iltihaplanma ve şişliklere neden olması durumuna denilmektedir. Mantar, ciltte en çok görülen enfeksiyon hastalıklarından biridir. El, ayak, yüz, kasık, vajina, kafa derisi, tırnaklar gibi vücudun çeşitli bölgelerinde görülür. Mantarlar, çevre bölgeler veya farklı bir bölgeye de yayılım göstererek iltihaplanmalara sebep olabilir.

Mantar Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Mantar hastalıkları, etki alanları ve belirtilere göre değişiklik göstermektedir. Başlıca mantar çeşitleri;

 • Tırnak Mantarı (Onikomikoz)
 • Ayak Mantarı (Tinea Pedis)
 • Kasık Mantarı (Tinea Cruris)
 • Vajinal Mantar (Kandidiyazis)
 • Vücut Mantarı (Tinea Corporis)
 • Saç Mantarı (Tinea Capitis)’dir.

Tırnak Mantarı (Onikomikoz)

Genellikle ayak tırnaklarında görülür. Tırnaklarda renk bozukluğu oluşur ve tırnaklar kalınlaşır. Beyaz veya sarı renkte görülür. Tırnaklar çabuk kırılır veya şekil bozuklukları oluşur. Zamanla ellere de yayılabilir. İlk zamanlarda herhangi bir semptoma neden olmayan tırnak mantarları, zamanla ağrılara neden olup hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.

Ayak Mantarları (Tinea Pedis)

Sık görülen mantar türlerinden biridir. Genellikle kaşıntılı, iltihaplı ve dökülmelerin görüldüğü ciltlerle karakterizedir. Tabanda kurulaşma, kalınlaşma ve çatlama; 4 ve 5. Parmaklarda ise nemli görüntüye neden olmaktadır. Ağır bir koku ve ilerleyen zamanlarda ağrılı ve acılı çatlaklar, kabaran deri belirtileridir.

Genellikle yüzme havuzu gibi alanların ortak kullanımıyla ortaya çıkar. Gençlerde daha çok görülmektedir. Nemli ve sıcak ortamlarda daha sık görülür ve zamanla pomfolikse dönüşme riski vardır.

Kasık Mantarı (Tinea Cruris)

Erkeklerde görülmektedir. Kasıklarda kaşıntı, kızarıklık, yanmaya neden olur. Tek veya çift taraflı görülebilmekle birlikte cinsel organa da yayılabilir.

Vajinal Mantar (Kandidiyazis)

Kadınlarda oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Vajina ve vulvada bulunan yararlı mantarların ve bakterilerin zamanla değişime uğramasıyla ortaya çıkar. Kontrolsüz bir şekilde çoğalır. Şiddetli kaşıntı belirtisiyle ortaya çıkan vajinal mantar, günlük hayatı olumsuz etkiler. Tedavi edilmemesi halinde genital bölgeye de yayılabilir.

Vücut Mantarı (Tinea Corporis)

Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Çember şeklinde kazık lekeler olarak görülür. Başlangıçta küçükken ilerleyen zamanlarda bu çemberler büyüyüp iltihaplanabilir. Çoğu zaman kaşıntı ve dökülme de görülebilmektedir.

Yaygın görülen alt türlerinden biri de tinea versikolordur. Malassezia bakterisinin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkar ve genelde sırt, göğüs, bel ve kol bölgelerinde etkili olur. Kırmızı, pembe ya da kahverengi halkalar şeklindedir.

Saç Mantarı (Tinea Capitis)

Kafa derisinde ortaya çıkmaktadır. Deriyi etkilediği gibi saçı da etkileyebilir. Saç uzamasını önler, derinin bazı bölgelerinde dökülmelere neden olur. Çember şeklinde yayılır ve bu alanda kızarıklık, kaşıntı, kepekli alanlar, iltihaplanma, kırık saçlar ve deride iltihaplanma şeklinde etkisini gösterir. Yüksek oranda bulaşıcıdır. Özellikle çocuklarda görülür ve okullarda salgın halini alma riski vardır.

Mantar Hastalığı Kimlerde Görülür?

Mantar Hastalığı;

 • Havuz, ayakkabı, havlu gibi eşya ve alanları ortak kullananlarda
 • Aşırı terleme problemi olanlarda
 • Duş sonrası vücudunu nemli bırakanlarda
 • Ergenlik öncesi dönemdeki çocuklarda
 • AIDS gibi enfeksiyon hastalıkları olanlarda
 • Hamilelerde
 • Obezite ya da diyabet hastalarında
 • İleri derecedeki kanser hastalarında
 • Elleri devamlı ıslak kalan kişilerde
 • Bağışıklık sistemi ve vücut direnci düşük kişilerde görülme sıklığı fazladır.

Mantar Belirtileri Nelerdir?

Mantar hastalığında çoğunlukla görülen belirtiler;

 • Deride halka şeklindeki kızarıklık ve şişlik
 • Ciltte iltihaplanma
 • Cilt renginde pembe, kırmızı veya kahverengi lezyonlar görülmesi
 • Ciltte pullanma ve dökülme
 • Sürekli kaşıntı hissi
 • Tırnaklarda renk değişikliği ve şekil bozukluğu
 • Vajinada akıntı şeklindedir.

Mantar Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Mantar hastalığı, doğrudan temas veya ortak kullanılan eşyalar nedeniyle bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle bazı mantar türleri, kalabalık ortamlarda salgına dönüşme riski taşımaktadır. Ayakkabı, terlik, peçete, havlu, çorap, çarşaf veya nevresim, kıyafet gibi eşyaların ortak kullanımı ile hamam, havuz, sauna, banyo, plaj gibi ortak kullanım olan alanlar nedeniyle bulaşır. Bazı durumlarda topraktan da bulaşabilmektedir.

Mantar, kişiden kişiye bulaşabilmesinin yanında hayvandan insana da bulaşabilmektedir. Bu mantar türleri, hayvanlarda deri üzerinde tüy dökülmesiyle kendini gösterir.

Mantar Kültürü Nedir?

İnatçı mantar enfeksiyonlarına sebep olan, daha derin dokulara nüfuz eden, akciğerleri etkileyen spesifik mantarları belirlemek amacıyla mantar kültürleri kullanılmaktadır.

Mantar Enfeksiyonu Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Hastada mantar enfeksiyonu olup olmadığı kan tahlillerinde çıkmaktadır. Kandaki mantar antijenleri ve antikorları test edilerek vücutta mantar olup olmadığı belirlenebilmektedir.

Mantar Hastalıklarının Test ve Tanısı Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Vücudunuzun çeşitli yerlerinde kaşıntı, döküntü, kızarıklık belirtileri, vajinada akıntı veya tırnaklarda renk değişikliği veya şekil bozukluğu gibi belirtiler varsa, Özel Adana Ortadoğu Hastanesi her türlü mantar testi ile hizmetinizde. Bütün mantar hastalıklarının tanı ve tedavisi için sizleri Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne bekliyoruz, mantarlarla savaş bizim işimiz.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler