Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Egzama (Atopik Dermatit)
Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama, halk arasında en çok görülen dermatolojik hastalıklardan biridir. Nedeni kesin olarak bilinmeyen egzama, uygun yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Egzama belirtilerini bilmek ve tedavisine bir an önce başlamak başarılı bir tedavi için önemlidir.

İÇİNDEKİLER

Egzama (Atopik Dermatit) Nedir?

Egzama ciltte kuru ve pullu lezyonlara ve yoğun biçimde kaşıntılara sebep olan kronik bir cilt hastalığıdır. Kaşıntı, kabarık kırmızı noktalar, cilt yüzeyinde kesikler ve kalınlaşmış bir deriye yol açabilir.

Kişinin uykuya dalma sürecini son derece zorlaştıran yoğun kaşıntı hissi, işinde kötü performans sergilemesine, gün içerisinde kendisini yorgun hissetmesine, zorlanmasına ve daha kötü bir yaşam sürmesine yol açar.

Çevresel ve genetik bazı etkenler egzamanın altında yatan neden olabilir. Yapılan bazı çalışmalar hastaların önemli bir bölümünün genetik olarak cildin üst tabakasını güçlendiren bir proteinden yoksun olduğu, bu yüzden de alerjen maddelere karşı daha geçirgen olduğunu göstermektedir.

Her yaş ve cinsiyetten insanda görülebilen egzama vakalarının önemli bir kısmının çocukluk evresinde başladığını belirtmek gerekir.

Egzama ve Alerjiler

Egzama bir alerji değildir. Ancak sık sık alerjik rahatsızlıklarla birlikte ilerler. Buna karşın egzamalı insanların ciltleri, diğer insanlara göre bir ölçüde daha geçirgendir. Bu yüzden alerjen madde geçişlerinde daha riskli durumdadırlar. Egzaması olan insanlar alerjik reaksiyonlara karşı daha duyarlıdır.

Egzama (Atopik Dermatit) Nedenleri

Egzamaya neden olan etkenler arasında kimi zaman çevresel kimi zaman da genetik faktörler bulunmaktadır. Kalıtsal aktarım sonucunda hastaların bazılarında alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu da uzun vadede egzama için uygun zemin hazırlamaktadır.

Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri Nelerdir?

Egzama hastalığının belirtileri herkeste farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda dirsek, kafa derisi, yüz ve diz gibi bölgelerde lezyonların oluştuğu görülür. Daha büyük çocuklarda ya da yetişkinlerde ise ayaklar, kol içleri, eller ve dizin arka kısmı lezyonların en yaygın görüldüğü alanlardır.

Egzama semptomlarını sıralamamız gerekirse:

 • Cilt kuruluğu
 • Deride su toplanması
 • Kişinin cilt renginde değişimler
 • Kuru ve pullu lezyonlar
 • Hassasiyet
 • Ciltte kalınlaşma
 • Kaşımadan kaynaklı yaralanmalardır.

Egzama (Atopik Dermatit) Nasıl Teşhis Edilir?

Dermatolog tarafından gerçekleştirilen muayenenin ardından bulgular ve cildinizdeki belirtiler değerlendirilerek egzama teşhisi konulur. Bununla birlikte egzama hastalarında sıkça rastladığımız alerjik durumları kontrol etmek için kan testi veya Deri Prick Testi gibi alerji testlerinden faydalanılabilir.

Egzama Tedavisi

Egzama rahatsızlığı için kesin bir tedaviden söz etmek mümkün değildir. Fakat kaşıntının giderilmesi, cildin koruma altına alınması, enfeksiyon ve iltihap oluşumunun engellenmesi mümkündür. Kapsamlı bir egzama tedavisinin amaçları şu şekildedir:

Cilt Hasarının Önlenmesi

Cildin aşırı miktarda sıvı kaybetmesini önlemek, kuruyup çatlamasının önüne geçmek için nemlendirici tedaviler uygulanır. Bu sayede cilt bariyerinin güçlendirilmesi de mümkündür.

Yangı Reaksiyonunun Azaltılması

Egzamalı kişiler ciltlerinde genellikle kızarık, kuru ve de kaşıntılı yangı bölgeleri hissederler. Yangı reaksiyonlarının engellenebilmesi için steroid içerikli yüzeysel kremler kullanırlar. Bu kremler, yeterince güçlü değilse yangı reaksiyonunu kontrol altına alabilmek adına aşağıdaki tedavilere başvurulabilir:

 • Damardan veya oral yoldan kortikosteroid tedavileri
 • Cilt lezyonlarının morötesi ışıklarla giderilmesini sağlayan Fototerapi

Kaşıntının Giderilmesi

Kaşıntı için en temel tedavi yöntemi olarak uzun sürelerden beri kullanılan metot antihistaminiklerdir. Bu tedavi kişinin gece rahat uyumasını sağlar.

Enfeksiyon Önleme

Cildin yüzeyinde meydana gelen çatlakların enfekte olması durumunda antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği taktide düzenli biçimde ilaçlar kullanılmalıdır. Bununla birlikte kaşıntıyı arttıracak dar kıyafetlerden uzak durmak, hassas cilt ürünleri kullanmak da enfeksiyonları önlemek konusunda önemli adımlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama hastalığının tedavisinde kortizon dışı bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlardan ve lokal kortikosteroidli pomatlardan faydalanılır. Egzama ataklarının sıklığını azaltmak ve cilt bariyerini güçlendirmek için bariyer kremler, nötral sabunlar, nemlendiriciler, egzama eldivenleri ve şampuanları kullanılmaktadır.

Egzamayı Ne Azdırır?

Egzamayı tetikleyen ve daha kötü hale getiren besinleri sıralamak gerekirse:

 • İnek sütü
 • Kaju
 • Soya
 • Katkı maddesi kullanılan paketli gıdalar
 • Yer fıstığı
 • Ceviz
 • Buğday

Egzama Ömür Boyu Sürer Mi?

Alerjik egzama vakalarının kronik hastalıklar olduğunu belirtmek gerekir. Hafif dereceli hastalarda egzama bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ya da düşük dozlu ilaçlar sayesinde belirli bir iyileşme sağlanabilir. Fakat ağır seviyedeki hastalarda egzama dönem dönem tekrar eder ve kişinin hayatı boyunca devam edebilir.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler