Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, deriyi canlandırıp daha genç bir görünüme kavuşturmak için birden fazla kimyasal kullanılarak deri altında kontrollü bir hasar oluşturulup sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasına imkân tanıyan uygulamadır. Bu işlem sonrası mat, cansız ve sağlıksız cilt gider yerine daha taze, canlı ferah ve temiz bir cilt gelir.

Kimyasal peeling işleminde deriye yüzeysel tabakaların soyulmasına neden kimyasal bir asit uygulanmaktadır. Bu işlemde en çok alfa hidroksi asitler (AHA) (glikolik asit, meyve asitleri, laktik asit), trikloroasetik asit (TCA), salisilik asit (beta hidroksi asitler (BHA)), Jessner solüsyonu ve kombinasyonları kullanılmaktadır.

Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kimyasal peeling ile güneş, yanık ve herediter faktörler nedeniyle oluşan güneşe ve yaşa bağlı lekeler, ince kırışıklıklar, çiller, yüzdeki koyu renkli lekeler, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklıklar, gebelik veya hormonal lekeler düzeltilip iyileştirilebilmektedir. Ciltte meydana gelen yağlanma ve gözeneklerin azaltılmasında da etkilidir. Rozase ve aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinin tedavisinde yardımcı olur.

Kimyasal peeling işlemi sonrası derinin soyulmasının ardından yeni gelen cildin dokusu daha genç, parlak ve ışıl ışıldır.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Kimyasal peeling işlemi uygulamanın derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır.

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Derinin üst tabakasına uygulanmaktadır. İnce kırışıklıklar, cilt kuruluğu, akne ve düzensiz cilt tonunun tedavisinde kullanılmaktadır. 1-4 hafta aralıklarla 4-8 seans şekilde uygulanır. işlem esnasında hafif yanma, batma ve kızarıklık oluşur ancak kısa sürede etkisini yitirir.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

Derinin üst tabakası epidermis ile orta tabası üst dermis hedeflenerek yapılır. İşlem ile derin bir soyulma etkisi görülür. Kızaran deri kabuklanarak soyulur ve daha sağlıklı cilt ortaya çıkar. 2-4 ay aralıklarla 2-4 seans halinde işlem tekrarlanırsa daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Derin Kimyasal Peeling

Derinin üst tabakası epidermis, dermis ve orta deriye uygulanmaktadır. Cildin derin tabakalarında etkili olur. Bu nedenle iyileşme süreci diğer uygulamalara göre daha uzun sürebilir. Bu uygulama genelde tek seanstır ve bir süre sonra cilt istenilen görünüme kavuşur.

Kimyasal Peeling’in Zararları Nelerdir?

Kalıcı yanık izleri,  alerjik reaksiyonlar ve peeling izleri kimyasal peelingin zararları arasındadır. Cildiniz hassassa kalıcı bir hasar oluşabilir. Kimyasal peeling uygulamasını özellikle bahar, yaz ve sıcak sonbahar günlerinde yaptırmamak gerekir.

Kimyasal Peeling Kaç Seans Sürer?

Kimyasal peeling uygulamalarında seans sayısı işlemin derinliğine göre değişmektedir. Yüzeysel işlemlerde 2-4 hafta aralıklar 4-8 seans, orta derinlikteki işlemlerde 2-4 ay aralıklarla 2-4 seans, daha derin işlemlerde ise tek seans yeterlidir.

Kimyasal Peeling Kimler Yaptıramaz?

Kimyasal peeling işlemleri;

 • Diyabet (şeker) hastalığı olanlar
 • Doğum kontrol hapı kullananlar
 • Hamile ve emzire anneler
 • Uygulama bölgesinde uçuk enfeksiyonu veya açık yara olanlar
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
 • Koyu cilt rengi olanlar
 • 6-12 ay içerisinde izotretinoin tedavisi alanlar
 • Aspirine alerjisi olanlar
 • Foto duyarlılığa neden olan ilaç kullananlar
 • Hipertrofik skar, keloid geçmişi olanlar
 • Yoğun güneş ışığına maruz kalanların yaptırması tavsiye edilmez.

Kimyasal Peeling Ağrılı Mıdır?

Yüzeysel ve orta derinlikte yapılan kimyasal peeling uygulamalarında hafif yanma görülebilir. Derin peeling uygulaması ise daha ağrılıdır. Bu nedenle lokal anestezi ile uyuşturularak ağrı hissinin önüne geçilmektedir.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler