Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Radyokoterizasyon (Yakarak Tedavi)
Radyokoterizasyon (Yakarak Tedavi)

Radyokoterizasyon (Yakarak Tedavi)

Cilt üzerindeki hasarlı ve enfekte olmuş dokuları kaldırmak, durdurulamayan kanamaları elektrik ve ısı akımı yardımıyla yakma işlemine radyokoterizasyon denilir. Radyokoterizasyon işlemi;

  • Mesane içerisindeki lezyonların tahribi
  • Ameliyatlarda kanamayı yönetmek, kan kaybının önüne geçmek
  • Endoskopi işlemlerinde midenin, ince bağırsağın ve kolonun içerisindeki lezyonlardan kaynaklanan kanamayı önlemek
  • Derideki siğil ve istenmeyen cilt oluşumu gibi lezyonları tahrip etme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Radyokoterizasyon İşlemi Acı Verir Mi?

Radyokoterizasyon işlemi birkaç dakika sürmektedir. Kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak yaptığı etki değişmektedir. Ancak genelde ağrısız bir tedavi olarak bilinmektedir. Kişinin isteklerine göre anestezik yöntemlerle ağrı hissi riski tamamen ortadan kaldırılabilir. İşlem sonrası uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarma ve şişme görülebilmektedir.

Radyokoterizasyon İşleminde İyileşme Ne Kadar Sürer?

Siğil yakma işlemleri işlemin yapıldığı bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ancak genellikle bu iyileşme süreci birkaç gündür.

Rahim ağzı yaralarında ise işlem sonrası tedbiren 1 aylık süre içerisinde cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. İyileşme sürecinde vajinal akıntıda artış görülebilir.

Radyokoterizasyon işlemlerinden sonra enfeksiyona karşı çok dikkat edilmelidir. Bunun için işlem yapılan bölge temiz tutulmalı, temizlik kimyasal ürünler yerine yalnızca su ve sabunla yapılmalıdır. Enfekte olma riski varsa bandaj kullanılmalıdır. Uygulama yapılan bölgede bir süre sonra kabuk oluşabilmektedir. Bu kabuk ilerleyen zamanlarda kendiliğinden düşecektir.

Dış genital siğillerin radyokoterizasyon işlemi ile yakılması gebelik esnasında da güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Siğiller Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu ise bu işlemde siğil alınır ancak enfeksiyon tedavi edilmez.

Radyokoterizasyon Fiyatları Ne Kadardır?

Radyokoterizasyon işlemlerinin fiyatı uygulandığı bölge, işlemin kaç kere yapılacağı, anestezi alınıp alınmayacağı, işlemi uygulayacak doktorun tecrübesi ve kliniğin kategorisine göre değişiklik göstermektedir.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler