Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Paterji Testi
Paterji Testi

Paterji Testi

Paterji Testi Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Behçet hastalığı tanısında kullanılan teste Paterji Testi adı verilmektedir. Cilt üzerinde hafif travmalara bağlı olarak çeşitli lezyonlar oluşması, var olan lezyonların da şiddetlenmesi durumu paterji reaksiyonu olarak tanımlanır. Paterji testi, kendi başına kesin sonuçlar vermez.

Paterji testi, Behçet Hastalığının yanısıra Sweet Sendromu, Piyoderma gangrenozum pozitifliğinin tanısı için de kullanılmaktadır.

Paterji Testi Nasıl Yapılır?

Önkolun damar ve kıl bulunmayan deri bölgesine 45 derecelik bir açı ile pikür uygulanması ve bu bölgede 24-48 saat sonra görülebilecek papül, püstül veya papülopüstüler lezyonlarının değerlendirilmesidir. Belirlenen sürede uygulama yapılan bölgede kızarıklık, kabarıklık veya iltihaplı sivilce gelişmesi, testin pozitif olduğunu göstermektedir.

Paterji Testi Kaç Günde Çıkar?

Paterji testleri 24-48 saat içerisinde püstül oluşumu veya eritemli papül sonucunda pozitif olarak değerlendirilmektedir.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler