Anasayfa Tıbbi Birimler Dermatoloji Fraksiyonel Lazer
Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer, lazer teknolojisiyle ciltteki hasarlı hücreleri kolajen ve epitel üretimine teşvik eden bir cilt gençleştirme yöntemidir. Cilt yenilemede dolgu ve enjeksiyon yöntemlerini kullanmak istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Yara izi, sivilce izi, yüz sarkması, kırışıklık, cilt çatlakları ve kırışıklıklarının kozmetik açıdan düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Etkili Olur?

Cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Bu yöntemde, lazer ışığı ile ciltte minik tüneller açılarak kolajen oluşumu tetiklenir. Ciltte az miktarda hasar oluştuğu için iyileşme de aynı şekilde hızlı olmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Fraksiyonel lazer tedavisi;

  • Kırışıklık tedavisi (Cilt gençleştirme ve sarkma tedavisinde)
  • Çatlak tedavisi
  • Yara izi tedavisi
  • Sivilce (akne) izi tedavisi
  • Leke tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt İzleri

Ciltte oluşan sivilceler iyileşse de zamanla izleri ciltte kalabilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Akne izi olarak tabir edilen bu izler ciltte kabarık veya çökük izler bırakır. Bu izlerin tedavisinde peeling, krem, maske ve cerrahi yöntemlerden etkili bir sonuç alınamamıştır. Karbondioksit Fraksiyonel Lazer uygulaması ile hasarlı cilt alanı kısmen buharlaştırılır, bu alanı vücudun ürettiği yeni doku almaktadır. 1-3 seans aralığında yapılan uygulamalarla izler azalmakta ve iyileşme 1 aylık süreçte gerçekleşmektedir. Ek seansa ihtiyaç duyulursa 1 ay sonra yeniden uygulama yapılmaktadır.

Kesici Alet İzleri

Vücutta bıçak, jilet ve benzeri kesici aletlerle oluşan izlerin tedavisinde de karbondioksit fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. Uygulama sonrası başarı, izin yoğunluğuna ve derinliğine göre değişmektedir. Ancak genel olarak tedavide önemli başarı sağlanmaktadır. Kesici alet izlerinde ayda 1 kez uygulanmaktadır.

Cilt Gençleştirme

Cildin yaşlanması; dış etkenler nedeniyle kolajen üretiminin sonlanması ve kolajen dokudaki yıpranmadan kaynaklanmaktadır. Kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte cilt gevşer, ardından kırışıklıklar ve sonrasında daha derin kırışıklıklar oluşur. Yaşlanmanın en çok görüldüğü bölgeler ise yüz ve ellerdir.

Yaşlanma etkisini ortadan kaldırmak için cildin tamir ve onarım mekanizmasının harekete geçirilmesi gereklidir. Krem, serum, peeling ve maske gibi uygulamalar uzun vadeli bir iyileşme süreci içerisinde etkili olabilir. Ancak günümüzde fraksiyonel lazer uygulamasıyla kısa sürede daha genç görünen bir cilt yapısına kavuşmak mümkündür.

Fraksiyonel lazer uygulaması ile cilde uygun derinlik ve yoğunlukta, arada sağlam dokular bırakarak etki eder. Bu etki ile kolajen üretimi artmaya başlar ve sağlam dokular hızlı bir şekilde yenilenir.

Göz çevresi, gök kapakları ve dudak kırışıklıklarında oldukça etkili olmaktadır.

Cilt gençleştirme kapsamında kişinin yaşı, cildinin yapısı ve kırışıklıkların durumuna göre 1-3 seans arası uygulama yapılır. Bu seanslar 1 ay aralıklarla yapılmaktadır. Uygulama sonrası başarı elde etme oranı yüksektir.

Cilt Çatlakları

Karın, kalça ve bacaklarda görülen çatlakların tedavisinde fraksiyonel lazerle son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu çatlaklar gebelik döneminde, ergenlik döneminde, hızlı kilo alıp-verme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Çatlaklar ilk zamanlarda pembe veya mor renktedir. İlerleyen zamanlarda ise griye dönüşmektedir.

Çatlakların tedavisi yoğunluk ve derinliğine göre değişmektedir. Erken evre tedavide daha hızlı ve etkin sonuç alınmaktadır. Mor ve pembe görünümlü evrede gerekli yoğunluk ve derinlik ayarlandığında başarı oranı artmaktadır.

Cilt çatlaklarının tedavisi 1-3 seans arasında, ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir.

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Uygulanır, Ağrı Hissedilir Mi?

Fraksiyonel lazer tedavileri şikâyetin cinsine göre 3-5 seans şeklinde yapılmaktadır. Her seans arasında ise 3-8 hafta olması gerekmektedir. Ortalama 15-30 dakika süren fraksiyonel lazer tedavisi esnasında bazı hastalarda ağrı hissi ortaya çıkabilir. Soğutucu ve lokal anestezik kremlerle ağrı hissi giderilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Fraksiyonel lazer tedavisinde yan etki görülme oranı oldukça düşüktür. Uygulama sonrasında sivilcelenme, herpes (uçuk) enfeksiyonu veya kalıcı lekelenme geçirmiş kişilerde çok nadir aktivasyon görülebilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Etkileri Ne Zaman Görülür?

Fraksiyonel lazer sonrası üçüncü aydan itibaren ciltte kolajen üretimi başlar. İşlemin sonuçları ise 6-12 ay aralığında gözlenmektedir.

Fraksiyonel Lazer Uygulamaları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Fraksiyonel lazer uygulamaları ile cilt çatlakları, yara izi, kesici alet izi ve cilt gençleştirme operasyonları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde başarı ile yapılmaktadır. Sizler de Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurarak daha güzel ve genç görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Dermatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Dermatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Dermatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler