Anasayfa Tıbbi Birimler Plastik Cerrahi Genital Organların Şekil Bozuklukları
Genital Organların Şekil Bozuklukları

Genital Organların Şekil Bozuklukları

Kadın ve erkeklerde genital organ bozuklukları doğum ile birlikte ortaya çıkmakla beraber ilerleyen yaşlarda da sağlık ve estetik kaygılarla ortaya çıkabilmektedir. Kız bebeklerde vajina olmaması, erkek bebeklerde ise halk arasında ‘peygamber sünneti’ denilen idrar deliğinin penis ucundan değil daha geride ve altlarda olması (hipospadias) sık görülen durumlardandır. Plastik cerrahi ile erkek ve kadınlardaki genital organ bozuklukları da başarılı ile tedavi edilmektedir.

Genital Şekil Bozuklukları Nedir?

Kadın ve erkeklerde cinsel organlarda doğumdan gelen problemlere denir. Küçük yaşlarda tedavi edilmemesi halinde ilerleyen yaşlarda biyolojik, psikolojik ve sosyal ilişkilerin etkilenmesine kadar sorunlar doğurabilmektedir.

Genital Estetik Nedir?

Kadın ve erkeklerde genital organlarda bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi işlemine denir. Genital estetik operasyonlarında deforme olmuş iç ve dış genital bölge onarılır.

Kadınlarda vajen görünümü iyileştirmek, doğum kaynaklı deformasyonları gidermek, cinsen tatmini artırma amacıyla genital organların iç boyutunu değiştirmek (vajina daratlma), orgazm noktalarının duyarlılığını artırmak gibi işlemler yapılabilmektedir.

Erkeklerde ise penisteki şekil bozuklukları, penis eğrilikleri, pubiste biriken yağ dokusunun alınması, sünnet kaynaklı deformasyonların düzeltilmesi işlemleri genital estetiğe girer.

Doğuştan Gelen Genital Problemler Nelerdir?

Hem kız bebeklerde hem de erkek bebeklerde doğuştan gelen genital problemler karşılaşmak olasıdır. Kız bebeklerde görülen genital problemler dış genital organlar ve iç genetik organlar başlığında incelenir.

  • Dış genital organlar; kızlık zarı, klitoris, labium minus (iç dudaklar) ve labium majus (dış dudaklar)’dır.
  • İç genital organlar ise; rahim ucu, rahim, fallop tüpü ve yumurtalıktır.

Erkeklerde görülen genital problemler ise; fimozis, parafimozis, gizli gömük penis, penil torsiyon, mikropenis, makropenis, penil kurvatür, penoscrotal transpozisyon, skrotal hipoplazi, scrotal ektopi, aksesuar scrotum, hipospadiastır.

Kadınlarda Genital Tedaviler Nelerdir?

Himen İmperforatus

Rahim ortasında bulunması gereken açıklığın bulunmamasıdır. Kanı dışarı alamadığından kası ağrıları görülür. Ağrılı ve sık idrar, memeler gelişmesine rağmen adet görememe, şiddetli kramplar görüldüğü zaman tedavisi yapılmalıdır.

Labium Hipertrofisi

Doğumda rahik iç ve kanatlarının büyümesidir. Kozmetik olarak tedavi edilmelidir.

Klitoris Anomalileri

İç genital organlarda bozulma görülmesidir.

Vajinal Atrezi

Vajinanın oluşmama, vulva açıklığının olmaması durumudur. Başlarda rahatsızlık vermez ancak ilerleyen yaşlarda ciddi ağrı ve kasılmalar görülebilir.

Vajinal Agenezi (Vajinanın Olmaması)

Vajinanın anne karnında gelişmediği durumdur. Vajinada delik olmaması ise genelde ilk adet döneminde belli olur. İlerleyen yaşlarda meme gelişimi, kıllanma gibi belirtiler olup, adet görülmemesi durumunda mutlaka tedavi edilmelidir.

Çift Vajina

Çift vajenin görüldüğü bir gelişme kusurudur. Vajen aslında bir perde ile ikiye bölünmüştür. Nadir görülen bu durumdur. Uterus ve serviksler iki tanedir. Uterus tek ise, çift vajina değil de ortasından septumla ikiye ayrılmış bir vajina bulunur.

Çift Uterus

İki vajina ve iki rahim olması durumudur. Çok nadir olarak görülür. Çift uteruslu kişilerde hamilelik olması durumunda düşük, erken doğum ve ölü doğum riskleri vardır. Bu nedenle gebelikte takibin aksatılmaması gerekir. Doğumun da sezaryenle olması gerekebilir.

Yarım Uterus

Uterusu oluşturan kanallardan biri hiç gelişmemiştir.

Overin Doğumsal Anomalileri

Önce duvarlı kistlerdi. Zamanla kaybolabilir. Boyutu 5 cm’den büyük ise risklidir ve bir an önce tedavi edilmelidir.

Erkeklerde Genital Tedaviler Nelerdir?

Fimozis

Sünnet derisinin büzülmesi ve darlık oluşması durumudur. Bunun sonucunda temizliğe de önem verilmemesiyle tekrarlayan enfeksiyonlar oluşabilir. Bebeklerde penis başı ile sünnet derisi tam olarak ayrılmamıştır. Tam ayrılma ise 18. aya kadar devam edebilir. Bu derinin elle zorlanarak geri çekilmek istenmesi hasarlara neden olabilir. Bu hasarlar iyileşirken doku büzülüp daralabilir. Bunun sonucunda da şişlik, akıntı ve kızarıklık görülür. İşeme esnasında acı ve ateş gelişir. Tedavi edilmesi şarttır.

Parafimozis

Sünnet derisinin geri çekilmesi ancak eski haline getirilememesi durumudur. Bu durum penisi sıktığı için penis başında büyüme ve rahatsızlık görülür. Kızarıklık ve morluk oluşur. Bir an önce tedavi edilmelidir.

Gizli, Gömük Penis

Prepubik adı verilen yağlı cilt dokusu nedeniyle penisin kapanması ve gizlenmesi durumudur. Penisi vücuda asan bağ dokusunun kısa kalması, yanlış sünnet ve travma sonrası durumlar da bu kapsama girer. Özel tedavi ve kilo verilerek bu durum düzeltilmelidir.

Penil torsiyon

Cilt ve cilt altında bulunan doku gelişimi kusuruna bağlı olarak ortaya çıkar. Penis sola doğru dönüktür. İdrar deliği yan konumludur. Penisin orta hattı ise aşağıdan yukarıya doğru eğimlidir. Cerrahi müdahale ile bu durum düzeltilmelidir.

Mikropenis

Penis boyutunun normalden küçük olması durumudur. Bu vakalarda penis boyu 2 cm’nin altındadır. Mikropenis problemi varsa zaman içerisinde kendiliğinden düzelmez. Mikropenisin en büyük nedeni penis büyümesini sağlayan testosteron hormonunun yetersiz olmasıdır. Bir diğer neden de tesitiste bulunan ve testosteron üremini üstlenen leydik hücrelerinin beynin salgıladığı tetikleyici hormonlara cevap verememesidir. Tedavisinde ilk olarak hormon tedavisi uygulanır. Hormon tedavisinde istenen sonuç elde edilemezse penis büyütme ameliyatları denenebilmektedir.

Makropenis

Penisin hızla büyümesi durumudur. Adrenal korteks tömürü, interstlsyel hücreli testis tümörü veya hiperplazislne bağlı olarak gelişmektedir. Hormonal bozukluğa bağlı olarak erken enginlik görülür. Tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlar doğurabilir.

Penil Kurvatür

Penisin şekli S şeklinde kıvrılmıştır. Penis öne, arkaya veya yanlara doğru eğiktir. Özellikle penis sertleştiğinde belli olur. Yaklaşık 200 doğumda bir görülmektedir. Fibrotik fasya, cilt kordisi, korporal uyumsuzluk ve idrar kanalı kısalığı gibi durumlarda görülmektedir. Cerrahi operasyonla düzeltilmektedir. Ameliyatta penis derisi sünnet kısmından kesilip sıylırılır, ardından penis yapay olarak erekte edilir. Eğriliğe neden olan fasyalardaki fibrotik dokular çıkarıldıktan sonra penis derisi tekrar yukarıya doğru sıyırılıp dikiş yapılır.

Penoscrotal Transpozisyon

Penis ile torbaların yer değiştirerek gelişmesi durumudur. Çok nadir görülen bir durumdur. Genellikle hipospadias, kordi ve örtülü penis gibi anomaliler de eşlik eder. Cinsel ve psikolojik sağlık açısından tedavi edilmesi gerekir.

Skrotal Hipoplazi

Kese cildinin yetersiz kaldığı durumdur. Testislerin bulunması gereken torba yeterince gelişmemiştir. Görünümü ise yassı bir şekildedir. Bu da testislerin torbaya inmediğini gösterir. Bu tür vakalara inmemiş testis de denilmektedir. Cerrahi bir girişimle problem düzeltilmeli ve testislerin torbaya inmesi sağlanmalıdır.

Scrotal Ektopi

Kesenin olması gerektir yerden başka yerde görülmesidir. Yani testis normal iniş yolunun dışında, perine, uyluk iç kısmı, penopubik bileşke, süperfisyal inguinal poş, pubik bölge, femoral bölge, penisin dorsali veya karşı skrotuma yerleşmesi durumunudur. Ccerrahi operasyonla kesenin olduğu yere yerleştirilmesi gerekir.

Aksesuar Scrotum

Kesenin, boş kese olarak farklı alanlarda görülmesi durumudur. Oldukça nadir görülen bir durumdur.

Hipospadias

İdrar deliğinin penisin başında olmaması durumudur. İdrar deliği, kese altındadır. Ciddi bir sağlık sorunudur. İlerleyen yaşlarda cinsel ilişki ve çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşanabilir. Gerek bu nedenler gerekse psikolojik problemlere karşı tedavi edilmelidir.

Genital Organ Şekil Bozuklukları Sıkça Sorulan Sorular

Vajinada Şekil Bozukluğu Neden Oluşur?

Çok doğum yapılması, yaşlılık veya doğumsal kaynaklı bozukluklardan kaynaklanır. Plastik cerrahlar veya kadın doğum uzmanlarının yapacağı vajina estetikleri ile bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

Genetik kaynaklı bağ dokusu elastikiyeti zayıflığı, ilerleyen yaş, yapılan doğumlar, sigara kullanımı, hızlı kilo alıp verme gibi nedenlerle görülebilmektedir.

Labioplasti (iç dudakları küçültme) ve vajinoplasti (vajina daraltma) uygulamalarıdır.

Vajina rengi yaşa, hormonal değişimlere bağlı olarak koyulaşıp esmerleşebilir. Rengin koyulaşmasında en sık nedenlerden biri de gebeliktir. Gebelik esnasındaki östrojen hormonu nedeni ile renk koyulaşabilmektedir.

Gebelik ve obezite gibi durumlarda kilo artışı kaynaklı olarak vajina genişlemeleri görülmektedir.

Diğer Plastik Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Plastik Cerrahi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler