Anasayfa Tıbbi Birimler Radyoloji Meme MR
Meme MR

Meme MR Nedir?

MR cihazlarında, özel meme coilleri kullanılarak memenin MR incelemesinin yapılmasına denilmektedir. Meme kanseri tanısında duyarlılığı en fazla olan görüntüleme yöntemidir. Diğer yöntemlerle saptanamayan çok sayıda kanser, MR ile tespit edilebilmektedir. MR’da kanserlerin daha iyi görünmesi için hastaya damar yolu ile kontrast madde verilir. Ultrasonografide ve mamografide şüpheli bir bulgu görüldüğünde bu bulguların detaylandırılması ve yaygınlığının saptanmasında kullanılır.

Meme MR Nasıl Çekilir?

Hasta yüzüstü pozisyondayken, her iki meme koil denilen özel aparatların içerisine yerleştirilir. Hasta, geniş ve kısa bir tünel şeklindeki MR cihazının içine yüzüstü bir şekilde alınır. İnceleme öncesi hastaya damar yolu ile kontrast madde verilerek kanserlerin daha iyi görünmesi sağlanır. Çekimin ardından görüntüler radyologlar tarafından incelenir ve ölçümler yapılır. Kontrast madde verilmeden önceki ve sonraki görüntüler dikkatli bir şekilde incelir. Memede kontrast madde ile boyalı bir alan olup olmadığı, varsa boyalı alanın iyi huylu-kötü huylu ayrımı için şekline, kenarlarına, hangi hızla ve yoğunlukta boyandığına bakılarak detaylı bir değerlendirme yapılır.

Meme MR Hangi Amaçla Çekilir?

  • Ultrason, mamografi ve elle muayenede saptanan şüpheli bulguların aydınlatılmasında
  • Ameliyat öncesi memede birden fazla kanser odağı olup olmadığının tespitinde
  • Meme kanseri saptanan hastalarda kanserli dokunun göğüs duvarına yakınlığı ve karşı memeye yayılıp yayılmadığının tespitinde
  • Meme kanseri sebebiyle meme koruyucu tedavi görmüş kadınlarda, memedeki radyoterapiye ve ameliyata bağlı değişikliklerin, tekrarlayan kanserden ayırt edilmesi işlerinde
  • İleri evre meme kanseri saptanan kişilerde kemoterapi tedavisinin başarısının değerlendirilmesi için
  • Yüksek riskli kadınlarda tarama amaçlı olarak kanser dokularının olup olmadığını tespitinde
  • Metastik (vücuda yayılmış) kanser saptanan hastalarda kanser odağının tespitinde
  • Meme silikonu bulunan hastalarda silikonda hasar olup olmadığınız tespiti ve memedeki şüpheli bulguların detaylı değerlendirilmesi işlemleri için çekilmektedir.

Meme MR’ı Ne Zaman Çekilmelidir? Meme MR Kaç Dakika Sürer?

Adet döngüsünün başlamasının 7-10. günü aralığında çekilmelidir. Meme MR çekme işlemi 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Meme MR Çekimi Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Sizler de memede kist bulgusundan şüpheleniyorsanız Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurarak meme MR’ı çektirebilir, hastalığın tanı ve tedavisini başarı ile yaptırabilirsiniz.

Radyoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Radyoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Radyoloji Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Radyoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler