Anasayfa Tıbbi Birimler Kalp ve Damar Cerrahisi Kalp Pili Tedavisi
Kalp Pili Tedavisi

Kalp Pili Tedavisi

Kalp, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerin ve oksijeni sağlayan kanı, dolaşım sisteminde hareket ettiren, dayanıklı kas gruplarından oluşan bir pompadır. Kalp, kendi içinde düzenli çalışmasını sağlayan mükemmel bir elektrik iletim ağını barındırır. Ürettiği elektriksel uyarılarla kanın sağlıklı bir şekilde pompalanmasını sağlar. Kalbin elektrik sisteminde sorun oluşma durumlarında kalp pili takılarak, kalbin elektrik uyarılarını doğru hız ve zamanda çıkarması sağlanır.

Kalp Pili Nedir?

Kalp pili (pacemaker), kalpteki ritim ve iletim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir cihazdır. Kalp pili, iki amaçla kullanılmaktadır. Bunların ilki ‘uyarma’, ikincisi ise ‘algılama’dır. Kişinin nabzı düştüğünde veya kalpteki uyarı eksik olduğu zaman kalp pili vasıtasıyla kalp uyarılır. Algılama işlevi ise, kişinin kalbinin doğal düzeni algılanarak takip edilir.

Kalp Pili Neden Takılır?

Kalp, gün içerisinde dakikada ortalama 70, günde ise 104 bin kez çarparak hem oksijenin hem de temiz kanın vücuda dağıtımı sağlar. Kalbin gücünü kaybedip kanı doğru bir şekilde pompalayamaması durumunda halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı ve sersemlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Hatta ilerleyen zamanlarda bayılmalara ve daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Hastaya kalp pili takılarak elektrik iletim sistemindeki sorunlar sebebiyle zayıf düşen kalbe destek olunur. Kalp pili ile kalbin yeniden kusursuz olarak elektriksel uyarıları iletmesi sağlanarak ömrün uzaması sağlanır.

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir?

Kalp pillerini günümüzde 4 gruba ayırmak mümkündür. Bunlar;

 • Geçici kalp pili
 • Kalıcı kalp pili (kardiyak pacemaker)
 • İmplante edilebilen kardiyoverter-defibrilatörler (ICD)
 • Üç elektrotlu (kalp yetmezliğinde kullanılır) kalp pilleridir.

Geçici Kalp Pili

Kalp ritminde kısa süreli ve geçici yavaşlamalar görülen hastalarda tercih edilir. Kalpteki elektriksel sistem problemlerin düzeltilmesinde sıklıkla kullanır. Bazen de acil durumlarda kalıcı kalp pili takılana kadar geçici olarak takılır. Kalp ritmi istenen seviyeye getirildikten sonra çıkarılır.

Kalıcı Kalp Pili (Kardiyak Pacemaker)

Elektrik sistemindeki sorunların ileri derecede olduğu kalp hastalıklarında kullanılır. Kalpte uyarım bozukluğu veya iletim problemi bulunan hastalarda 1-2 elektrotlu kalıcı kalp pilleri kullanılmaktadır. Bu elektrotların kalınlıkları 4 mm, uzunlukları ise 60 cm civarındadır. Kalp pillerinin büyüklükleri ise marka ve modele göre değişir. Ortalama olarak boyları 3-6x3-5 cm, ağırlıkları ise 15-30 gramdır.

İmplante Edilebilen Kardiyoverter-Defibrilatörler (ICD)

Kalp ritim bozukluğunun ileri derece olduğu, hayatı tehdit ettiği vakalarda kullanılmaktadır. Kalıcı kalp pillerine benzerler. Ancak ek olarak kalbe şok verme ve özel manevra yapma kabiliyeti bulunur. Kalıcı kalp pillerine oranla daha büyüktürler. Ağırlıkları 60-90 gram, boyutları ise 40-50 cm arasındadır.

Kalp Yetmezliği Tedavisinde Kullanılan Kalp Pilleri (Üç Elektrotlu Kalp Pilleri)

Üç elektrotlu kalp pilleridir. Kalp fonksiyonlarında ciddi problem yaşanan kişilerde tercih edilmektedir. Bu kişilerde kalp yetmezliği vardır, kalp elektrik iletim sisteminde de ciddi bozulmalar bulunur.

Kalp Pili Nasıl Takılır?

Kalp pilleri, genelde anjiyo yapılan kateter laboratuvarlarında ve lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılarak takılmaktadır. Operasyonda, pilin takılacağı bölgeyi içeriden takip eden ve elektrotların durumunu izleyen röntgen cihazlarından yardım alınır. İşlem için kalbe bağlı olan bir toplardamardan girilerek kalbin içine elektrot yerleştirilir. Hangi toplardamardan girileceği ise kişiye göre değişiklik gösterir. Kalp pili takılmasında en çok tercih edilen toplardamarlar kasıktaki femoral ven, obuzdaki subklavyen ven ve boyundaki juguler ven damarlarıdır.

Kalp Pili Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kalp pili takıldıktan sonra hasta 6 ay veya 1 yıl aralıklarla kontrollerini yaptırmak zorundadır. Pillerin ömürleri ise 5-10 yıl arasında değişmektedir. Kontrollerde pilin ömrü, ayarlarında sorup olup olmadığına bakılır. Kontrollerde pilin olduğu bölgenin üstüne bir soket konulup, bilgisayar sisteminden pilin hafızası incelenir. Yeni teknolojik pillerde kontroller kablosuz (wireless) sistemiyle de yapılabilmektedir.
 • Kalp pilinin takılması için yapılan kesi yeri 10-15 gün içerisinde iyileşir. Ancak ilk 1 ay da pilin kablolarının yerinden oynamaması için çok dikkatli olunmalıdır. İlk 10 gün düzenli pansuman yapılarak işlem bölgesi steril tutulmalıdır. Terlenecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • İlk 1.5-2 aylık iyileşme sürecinde kol 90 dereceden fazla yana açılmamalı
 • İlk 3 ay, işlem yapılan bölgedeki kol ile ağırlık taşınmamalı
 • İlk bir ay pil takılan taraf üzerine yatılmamalıdır
 • 15 cm’den yakın tutulan elektronik cihazlar kalp pilini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle cep telefonu gibi elektronik cihazlar kalp pilinden uzak tutulmalıdır. Telefon konuşmaarı için diğer taraftaki el ve kulak kullanılmalıdır.
 • İlk 15 gün veya 1 ay içerisinde araba kullanılmamalıdır.
 • Metal dedektörler ve x-ray cihazları kalp pilinin ayarlarını bozabilir. Bu nedenle bu tür yerlerden geçerken görevli ile görüşülüp, kalp pili olduğu belirtilerek güvenlik kontrolü elle yaptırılmalıdır. Unutul geçilmesi durumunda ise panik yapılmamalı, kontrole gidilerek pil ayarlarına baktırılmalıdır.

Kalp Pili Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kalp Pili Takılması Riskli Midir?

Kalp pili takılması bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonun başarısı da işlemi yapan hekimin ve merkezin tecrübesiyle doğrudan ilişkilidir. Dolasıyla işlemi yapacak hekim iyi seçilmeledir. Bunun haricinde hayati riski yok denecek kadar azdır.

Kalp pili olan kişiler röntgen, doppler ve mamografi gibi tetkiklerini rahatlıkla yaptırabilir. Ancak Manyetik Rezonans (MR) cihazları kalp pili olan kişiler için risklidir.

Son dönemde kullanılan kalp pilleri oldukça güvenlidir. Bu tür kalp pilleri takılmışsa ve X-Ray cihazından geçilmişse panik yapmaya gerek yoktur. Etkileşim milyonda birden daha azdır. Ancak nadir olsa da X-Ray cihazlarından yansıtılan ışınlar kalp pilini olumsuz etkileyebilir. Bu tür durumlarda kalp ritim bozuklukları yeniden ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kontrole gidilerek pil ayarlarına baktırılmalıdır.

Kalp Damar Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kalp Damar Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler