Anasayfa Tıbbi Birimler Kalp ve Damar Cerrahisi Venöz Tromboz Endovasküler Tedavisi
Venöz Tromboz Endovasküler Tedavisi

Venöz Tromboz Endovasküler Tedavisi

Venöz Tromboz ve Derin Ven Trombozu Nedir?

Venöz tromboz, toplardamarlarda meydana gelen kan pıhtılaşmalarına (tromboz) denir. Toplardamarlarda oluşan pıhtılaşmalar kan akışını önleyerek şişme ve ağrıya neden olur. Sıklıkla bacak, baldır ve kalçada derinde bulunan toplardamarlarda oluştuğu için Derin Ven Trombozu da denilmektedir.

Venöz yetmezlik oluşmasında ailesel hikaye, şişmanlık, gebelik ve uzun süreli ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışmanın büyük etkisi vardır.

Venöz yetmezliğinin tanısı ise fizik muayene ve renkli doppler utrasonografi cihazları ile konulmaktadır. Venöz yetmezliğin tanısında yüzeyel damarları derin damarlara bağlayan damarlarda (perforan venlerde), reflü (geriye kan akımı kaçışı) ve genişlerin tespit edilmesi önemlidir. Yakın zamana kadar varislerin cerrahi yönden bağlanıp çıkarılmasında tercih edilirken, günümüzde variköz genişlemeleri girişimsel radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte termoablatif (ısıya bağlı büzüştürülmeleri ve tıkanmaları) ile tedavi edilmektedir.

Varis tedavisinde endovasküler yöntemlerle termoablatif tedavisi, cerrahi oparsyano göre daha kısa sürmesi, daha hızlı bir şekilde düzelmesi ve iyileşmesi, hastanede daha az bir zaman yatılması, daha az ağrılı olması, deride ameliyat izi bırakmaması, yüksek başarı oranı ve daha az tekrarlama riski nedeniyle daha avantajlıdır. Termoablatif tedaviye ek olarak mikroflebektomi ve örümceksi damarlara sklerozan madde uygulanması da diğer yöntemler olarak öne çıkmaktadır.

Venöz Yetmezliği Tedavisi Neden Yapılır?

Ödem, kaşıntı, şiddetli ağrı, gece krampları, halsizlik, yorgunluk, ayakta yaralar çıkması, kozmetik sorunlar yaşanması ve yaşam kalitesinin bozulması nedeniyle yapılmaktadır.

Venöz Tromboz Endovasküler Tedavi Nasıl Yapılır?

Hasta uygun pozisyonu aldıktan sonra damar trasesi boyunca ya femoral sinir blokajı uygulanır ya da damar etrafına lokal anestezik madde enjekte edilerek bölgenin uyuşması sağlanır. Sonra genelde bacak iç tarafında bulunan yüzeyel toplardamara girilerek derin ve yüzeyel toplardamar birleşme yerininin 1-1.5cm altından başlayarak en distale kadar, termoablatif yöntemlerle (radyofrekans ablasyon, buhar, lazer vb.) ince bir kateter ile büzüştürülür. Perforen venlerde de bu problem varsa aynı işlem orada da yapılır. Bacakta genişlemiş damar var ise mikroflebektomi yöntemi (ince bir kesi) ile dışarı çıkarılır. Örümceksi genişlemeler için ise sklerozan madde enjeksiyonu yapılır.

Venös Tromboz Endovasküler Tedavinin Riskleri Nelerdir?

  • Tedavi edilen alanda 2 hafta sürebilecek morluk ve kan toplanması
  • Uygulama yapılan bacakta oluşabilecek kısa süreli gerginlik ve kasılma
  • Sinir yaralanmaları
  • Bacakta pıhtı oluşması
  • Yüzeyel damar iltihabı
  • Deri yanıkları
  • Tedavide kullanılan malzemelerin kırılması, hareket ettirilememesi gibi komplikasyonlar.

Venöz Tromboz Nerelerde Görülür?

Venöz tromboz, vücudun her noktasındaki toplardamar sistemi içinde oluşabilir. En yaygın görülen venöz tromboz ise Derin Ven Trombozudur.

Kalp Damar Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kalp Damar Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler