Kulak Ameliyatları

 

Kulak genel olarak dış,orta ve iç kulak olmak üzere 3 bölümde incelenir. Her bölümün hastalıkları bazen ameliyatla tedavi edilir. Ancak kulak ameliyatları çoğunlukla orta kulak hastalıklarında yapılır.

 

Hangi Durumlarda Yapılır ?

Orta kulaktaki ameliyatlar genellikle orta kulak iltihaplarında yapılır. Orta kulak iltihapları hakkında eğitim salonunda bilgi verilmiştir. Akut orta kulak iltihapları genellikle ilaçla tedavi edilsede kronik orta kulak iltihaplarında sıklıkla cerrahi tedaviye başvurulur. Orta kulak iltihabı dışında bazen tümör veya travma gibi durumlarda da ameliyat gerekebilir. Ancak bunlar ilgili bölümlerde anlatılacaktır. Burada bahsedilecek olan; orta kulak ameliyatlarının çok önemli bir kısmını kapsayan orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlardır.

 

Ne Tür Ameliyatlar Yapılır ?

Orta Kulak iltihapları için küçük girişimler ya da büyük ameliyatlar yapılabilir.

Ameliyatları şu şekilde sınıflandırabiliriz

- Kulak Zarı Çizilmesi (Parasentez): Genellikle akut ya da seröz orta kulak iltihabı için yapılır.

-Kulağa Tüp takılması: Tüp takılması işlemi seröz orta kulak iltihabı için yapılır.

-Mirengoplasti: Kulak zarı tamiri anlamına gelir.

- Timpanoplasti :Orta kulaktaki iltihabı temizleyip, hasar gören kemikçiklerin işitmeyi iletecek duruma getirilmesi işlemidir.

-Mastoidektomi: Orta kulak boşluğunun arkasındaki kemik içinede iltihabın yayıldığı durumlarda bu kemiğin içinide açmak ve iltihabı temizlemek işlemidir. Kemiğin ne kadar açıldığına göre modifiye radikal ya da radikal mastoidektomi şeklinde sınıflandırılabilir. Radikal mastoidektomi de işitme feda edilerek iltihap temizlenmeye çalışılır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis