Anasayfa Tıbbi Birimler Beyin ve Sinir Cerrahisi Servikal Stenoz Ameliyatı
Servikal Stenoz Ameliyatı

Servikal Stenoz Ameliyatı

Omurga, bedeni taşıyan, dik durmayı sağlayan ve iskelet sistemini de kapsayan bir yapıdır. Omurgada, omur kemikleri üst üste sıralı şekilde bulunur. Bu kemikler, baştan leğen kemiğine kadar bir iskelet oluşturur. İskelet, solunum sistemi için hayati önemdedir. Ayrıca gövdenin hareketi de iskelet sistemi tarafından sağlanır.

Spinal Stenoz (Omurga Kanal Daralması) Nedir?

Omurgayı oluşturan omurlar arasında hareket etmeyi sağlayan ve omurları birbirleriyle birleştiren eklemler vardır. Ayrıca omurgada omurilik kanalı bulunur. Omurgayı birleştiren eklemlerle diskler arasında esneklik vardır. İlerleyen yaşlarda diskler esnekliğini kaybedebilir. Bunun sonucunda eklemler genişler, kireçlenme ya da yumuşak dokuların kalınlaşmasına bağlı olarak omurga kanal daralması ortaya çıkar. Kanal daralması, omurilikten geçen sinir kanallarının daralmasıyla meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır, sinirler ve omurilik görevini yerine getiremez hale gelir.

Omurga kanal daralması, bacaklara giden sinirlerin sıkışmasına neden olduğu için her iki bacakta da uyuşma olur ve tedavi edilmediği takdirde ilerler.

Spinal Stenozun Belirtileri

Bu rahatsızlığın ilk belirtisi bacaklarındaki uyuşmadır. Bel fıtığı ile omurga kanal daralmasının belirtileri bazen karıştırılabilir ancak bel fıtığında bacaklarda ani ağrı oluşurken, kanal daralmasında bacaklarda uyuşma ve yavaş yavaş başlayan bir ağrı görülür. Omurga kanal daralmasının belirtileri; bel ve boyun bölgesinde ağrı oluşması, yürürken bacakta oluşan güç kaybı ve ağrı, bacaklarda uyuşma ve his kaybı, kramplar, dik durmakta zorlanmak ve bağırsak sorunlarıdır.

Omurilik kanal daralması, yaşlandıkça vücudun esnekliğini kaybetmesi ve kireçlenme oluşması nedeniyle daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görülür.

Omurga Kanal Daralması Tedavisi

Omurga kanal daralması tanısı, geniş çaplı bir nörolojik muayenenin ardından MR, bilgisayarlı tomografi, röntgen gibi yöntemlerle konulur.

İlk aşamada ilaç tedavisi ve egzersizler önerilir. Ağrı devam ederse fizik tedavi uygulanır. Fizik tedaviden de sonuç alınmadığı takdirde omurilik çevresine enjeksiyonlarla tedavi uygulanır. Bundan da sonuç alınmadığı durumlarda cerrahi tedavi yöntemi uygulanır.

Servikal Stenoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Servikal stenoz ameliyatı en etkili tedavidir, omurilik ve sinirlerdeki baskıyı ortadan kaldırmayı amaçlar. Dar kanalın yeri ve sıkışmanın ne seviyede olduğu ameliyatın türünü belirler. Operasyonda, omurilik sıkışmasına neden olan disk, kemik ve bağ gibi yapılar gerekirse alınır. Omurgaya baskı yapan disk ya da kemik alınır ve kanal rahatlatılır.

Hasta daha önce bir operasyon geçirmediyse ve kırık, bel kayması gibi bir sorunu yoksa ameliyatta vida-çubuk kullanımına gerek kalmayabilir. Ama birden fazla darlığın açılması gerektiğinde operasyonda vida ve çubuklar kullanılır ve omurgaların birbiriyle desteklenmesi sağlanır. Birkaç ay sonra kemikler birbirine kaynar.

Servikal Stenoz Ameliyatı Sonrası

Hasta, ameliyat olduğu gün veya ertesi gün ayağa kaldırılır, ameliyattan sonra birkaç gün içinde taburcu edilir. Hastanın ameliyattan sonra bir hafta evde dinlenmesi gerekir. Hasta, ikinci haftadan itibaren günlük hayatına dönebilir, evden dışarıya çıkabilir. Hastanın ağrısı 3-4 ay içinde biter ancak tam olarak iyileşmesi 1 yılı bulur.

Operasyon sonrasında yürürken, merdiven çıkarken, eğilip kalkarken dikkat edilmesi gerekir. Ameliyatlı bölge, darbelere karşı korunmalıdır. Klozet tercih edilmeli, ağır şeyler taşınmamalıdır. Kas ve kemiklerin güçlenmesi için beslenme biçimine özen gösterilmelidir. Hastanın yatağı, belini koruyabilecek bir yatak olmalıdır. Doktorun önerdiği egzersizler de ihmal edilmemeli, düzenli olarak yapılmalıdır.

Beyin ve Sinir Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beyin ve Sinir Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler