Anasayfa Tıbbi Birimler Beyin ve Sinir Cerrahisi Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması
Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması

Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması

Beynin hasarlı kısmının çıkartılması ameliyatı, beynin bir bölümünün darbe, yaralanma gibi bir travma sonucu düzelmeyecek şekilde hasarlandığında yapılır ve hasarlı kısım çıkartılır.

Eğer ameliyat yapılmazsa beynin hasarlı olan kısımları, hasarlı olmayan dokulara baskı yaparak zarar verebilir ve şişme, ödem gibi riskleri artırır. Beyin ve sinirler işlevlerini yerine getiremez hale gelir.

Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beynin hasarlı kısmının çıkartılması ameliyatı, kafatasının bir kısmı çıkartılıp, operasyon sonrasında yeniden yerine konulması yöntemiyle yapılır. Operasyon sırasında beynin geri dönüşümsüz bir şekilde hasar alan kısımları çıkartılır. Hasarlı kısımların çıkartılması, beynin hasarsız kısımlarına bası yaparak zarar verebilecek şişme ve ödem risklerini önler ya da en aza indirir. Bu operasyon, genel anestezi uygulanarak yapılır.

Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması Ameliyatının Riskleri

Her operasyondaki gibi, bu ameliyatın da bazı riskleri vardır. Gerçekleşme olasılığı düşük olsa da operasyonda, artmış akciğer enfeksiyonu riski görülebilir. Zorlanmaya bağlı olarak kalp krizi veya felç meydana gelebilir. Hastada ameliyat sonrasında anksiyete ve ruhsal travma görülebilir. Sigara içen hastalarda akciğer enfeksiyonu, kalp-akciğer komplikasyonu ve tromboz (damar içi kan pıhtılaşması) ihtimali içmeyenlere oranla daha fazladır.

Ameliyatın ardından kanama, kan pıhtısı oluşma, boyunda deformite (şekil, duruş bozukluğu) gelişme riski vardır. Ayrıca sinir kökü yaralanması ya da yara yerinden dış ortama beyin omurilik sıvısı kaçağı oluşabilir.

Beynin Hasarlı Kısmının Çıkartılması Ameliyatı Sonrası

Beynin hasarlı kısmının çıkartılması ameliyatı sonrasında baş ağrısı, ateş, bayılma, yarada şişlik, iltihap, kuvvetli uyuşukluk ve uyku halinin artması halinde durumun derhal hekime bildirilmesi gerekir. Ameliyatın ardından hasta kendini yorgun hissedebilir, özellikle öğleden sonra yatma isteğiniz artabilir. Hastaneden taburcu olurken hastaya bir bilgi formu verilerek pansuman ve kontrol günleri belirtilecektir. Bunları aksatmamaya özen gösterilmelidir. Operasyon sonrasında doktorun önerdiği ilaçlar, önerilen dozda ve zamanda alınmalıdır. Sigara, doku dolaşımını olumsuz etkileyebileceği için asla içilmemelidir. İlk 3 ay araç kullanmamak gerekir.

Beyin ve Sinir Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beyin ve Sinir Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler