Anasayfa Tıbbi Birimler Beyin ve Sinir Cerrahisi Servikal Foraminotomi
Servikal Foraminotomi Nedir?

Servikal Foraminotomi Nedir?

Daha çok boyun fıtığı vakalarında omuriliğin üzerinde oluşan basıyı gidermek için uygulanan işleme denilir. Bazen servikal laminektomi gibi diğer omurga cerrahisi yöntemleriyle beraber uygulanabilmektedir. Ameliyatta omurilik sinir geçi yolu büyütülerek basının etkisi azaltılır.

Servikal Foraminatomi Ameliyatı

Servikal foraminatomi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatta, boynun arkasında cilt kesilip, laminanın arka kısmını görmek için komşu boyun kasları iki yana ayrılıp yana çekilir. Daha sonra özel kemik kesici aletlerle fıtıklaşmış diskin sinire bası yapan kısmı ve anormal büyümüş kemik çıkıntıları tıraş edilir. Bazı durumlarda da diğer kemik dokusu veya fragmanları çıkarılarak ilave yer açılır.

Servikal Foraminotomi Yapılmazsa Ne Olur?

Hastada ağrı, halsizlik, karıncalanmalar ve uyuşukluk baş gösterir. İlerleyen zamanlarda bu ağrılar ve belirtiler kalça gibi vücudun diğer bölgelerinde de etkisini gösterebilir.

Servikal Foraminotomi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat esnasında başta sinir hasarları olmak üzere aşırı kanama ve spinal sıvının sızması gibi komplikasyonlar görülebilir. Ameliyat sonrasında ise enfeksiyon gelişebilmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beyin ve Sinir Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler