Anasayfa Tıbbi Birimler Beyin ve Sinir Cerrahisi Anterior Servikal Diskektomi
Anterior Servikal Diskektomi

Anterior Servikal Diskektomi

Anterior servikal diskektomi, servikal disk hastalığına bağlı ağrı, uyuşma ya da güç kaybı gibi şikâyetler için uygulanan bir operasyondur.

Omurga kemiklerinin arasında şok emici yastık görevi gören disk adı verilen yumuşak, jölemsi yapılar bulunur. Disklerin orta bölümündeki yumuşak kısmı çeşitli nedenlerle çevresini saran ve görece daha sert olan disk çeperinden fıtıklaşarak komşu sinirlere ve omuriliğe bası yapabilir. Anterior servikal diskektomi ile üst boyun bölgesi omurilik ya da sinir köklerinin üzerinde fıtığa bağlı bası giderilir.

Anterior Servikal Diskektomi Nasıl Yapılır?

Anterior servikal diskektomi, hastanın durumuna bağlı olarak 1-3 saat sürer. Ameliyatın yapılmaması halinde nörolojik defisitlerin devam etmesi ve ağrıların sürmesi gibi sonuçlarla karşılaşılır.

Anterior servikal diskektomi, boynun ön tarafından mikroskobik yöntemle yapılır. Önce küçük bir kesi açılır, mikroskop yardımıyla boyun içinde baskı yapan kıkırdaklar temizlenir. Sonrasında özel bir kafes yerleştirilir ve işlem sonlandırılır.

Bu yöntem oldukça avantajlıdır. Cerraha daha detaylı görüntüleme imkânı tanıdığı için doku hasarı ihtimalini en az düzeye indirir. Hasta açısından da çok küçük bir kesi açıldığı için yara çabuk iyileşir, daha az ağrı hissedilir ve daha küçük yara izi olur.

Anterior Servikal Diskektominin Riskleri

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi, bu operasyonun da riskleri vardır. Çok nadir de olsa ameliyatın ardından kanama, kan pıhtısı oluşumu, omurilik yaralanmasına bağlı felç, düzensiz kalp ritmi veya kalp krizi gibi riskleri bulunur.

Beyin ve Sinir Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beyin ve Sinir Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler