Anasayfa Tıbbi Birimler Kalp ve Damar Cerrahisi Pediatrik Kalp Ameliyatları Siyanoz İle Seyreden Kalp Hastalıkları Pulmoner Atrezi (PA)
Pulmoner Atrezi (PA)

Pulmoner Atrezi (PA)

Pulmoner Atrezi, akciğer atardamarının kapalı olması durumudur. Bebek anne karnında iken akciğerlerin işlevi olmadığı için sorun olmaz ancak doğumla birlikte akciğerler çalışmaya başlar. Kanın oksijenlenmesi için akciğere gitmesi gerekir. Pulmoner Atrezi durumunda ise kan oksijenlenmek için kalpten akciğere gidemez. Bebeğin hayatını devam ettirebilmesi için akciğer atardamarı ile aort damarı arasında köprü olan duktus damarının açıklığının sürdürülmesi gerekir. Ancak duktus damarı doğumu takip eden birkaç saat veya gün içerisinde kapanır. Bu da sorun oluşturur.

Pulmoner Atrezi bulunan çocuklarda pek çok doğumsal kalp anomalisi bulunabilir. Pulmoner Atreziye en çok eşlik eden hastalık ise VSD’dir. Pulmoner Atrezi, vücuda sunulan oksijen az olduğu için ortaya çıkan mavi bebek sendromu hastalıklarından biridir ve her 10 bin doğumda bir görülür.

Pulmoner Atrezi Nedenleri Nelerdir?

Pulmoner Atrezi, anne karnındaki fetüsün gelişiminin ilk 8 haftasında meydana gelmektedir. Doğuştan gelen kalp hastalıklarının bazısı gendeki hatalardan, kromozom anormalliği veya çeşitli çevresel etkilerden kaynaklanabilir. Ama çoğu zaman açık bir nedeni olmaksızın sporadik (rastlantısal) kaynaklıdır.

Pulmoner Atrezi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde doğumdan sonra siyanoz (mavi renk) görülür. Doğumdan sonra duktus damarı kapandıkça siyanoz (mavi renk) da artar. Pulmoner Atrezi durumunda belirtiler bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bu belirtiler ise;

  • Hızlı nefes alma
  • Nefes almada zorluk
  • Siyanoz
  • İrritabilite
  • Letarji
  • Soluk, soğuk veya nemli cilttir.

Pulmoner Atrezi Tanısı Nasıl Konulur?

Yenidoğan bebeklerde siyanoz görülmesi çocukta bir sorun olduğunu gösterir. Fiziki muayenede de üfürüm duyulabilir.

Pulmoner Atrezi tanısı için yardımcı tetkiklere ihtiyaç duyulur. Bunun için; kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden, anormal ritimleri gösteren ekokardiyografi (EKO) tetkiki ile kalp boşlukları, pulmoner arter ve aorttan kan basıncı ve oksijen ölçümlerine izin veren kalp kateterizasyonu ve ultrason kullanılabilir.

Pulmoner Atrezi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pulmoner Atrezili bebeklerde doğum ile birlikte duktus arteriozusu açık tutacak ilaçlar verilir. Kalp hastalığı ile dünyaya gelen yenidoğan bebeklerde pulmoner damarların yapısı, kollateral damar olup olmaması, sağ ventrikülün boyutu, koroner dolaşımın sağ ventriküle bağımlı olup olmamasına bağlı olarak tedaviler değişir.

Pulmoner Atrezi durumunda ise; kapağın pulmoner balon valvüloplasti ile açılması, BT şant, duktal stent uygulanması, pulmoner arter stent uygulaması, tek ventrikül tamiri ve Brocak ameliyatı yapılır. Sağ ventrikülün çok küçük olduğu durumlarda ise tek ventrikül ameliyatları yapılır.

Pulmoner Atrezi Sık Sorulan Sorular

Pulmoner Alter Ne Demek?

Kanı kalpten akciğerlere taşıyan kan damarlarına denilir.

Pulmoner Arter, oksijen yönünden fakir (kirli) kanı taşır. Kalpten aldığı kirli kanı oksijenlenmesi için akciğere götürür.

Kalp Damar Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kalp Damar Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Pediatrik Kalp Ameliyatları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler