Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yeni Doğan Sarılığı
Yeni Doğan Sarılığı

Yeni Doğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı, bebeklerin doğumunun ilk haftasında sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Yenidoğanların % 60’ında görülür.

Sarılık hastalığına; kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan ve billurin adı verilen madde yol açar. Yenidoğan bebeklerin karaciğeri yeterince olgunlaşmadığı için bilirubin maddesi vücuttan atılamaz.

Yenidoğan sarılığı doğumdan sonra 2-3. günde başlar, ardından vücudun aşağı kısımlarına yayılır ve bulaşıcı değildir. Bebeğin derisinde ve gözlerinin beyaz kısımlarında sararma görüldükten sonra doktora başvurulmalıdır. Doktor, bir kan testi ile bebekteki bilirubin düzeyine bakar. Sonuca göre ya bebeği izleme alır ya UV ışını (fototerapi) alması için hastaneye yatırır ya da nadiren de olsa değer çok yüksek bir durumda ise kan değişimi yapar. Sarılık tedavi sonrası 7-10 sonra kaybolur.

Yenidoğan sarılık zor doğumlarda veya prematüre bebeklerde şiddetli olup uzun sürebilir. Bebeğin sık sık emzirilmesiyle barsaklar daha sık çalışır ve bilirubin düzeyi düşer.

Bilirubin yüksekliği bebeğin beynine zarar verip işitme kaybına neden olabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

  • Ciltte veya gözün beyaz kısımlarında sarılık
  • Burun veya cilde parmakla bastırıp kaldırdığında sarı renk görülmesi
  • Bebeğin uykuya meyilli olması
  • Bebekte emmenin azalması

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Yenidoğan sarılığı geneldi iki haftada kendiliğinden geçer. Ancak bilirubin seviyesi yüksek ise fetoterapiye (özel dalga boyunda ışık yayan lambalar altında ışık tedavisi) ihtiyaç duyulur. Bu ışıklar bilirubinin idrarda çözünerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kan grubu uyuşmazlığı nedeniyle bilirubin yüksekliği varsa bebeğin kanı değiştirilir.

Sarılığın önlenmesinde en önemli tedavi ise hiç şüphesiz anne sütü ile beslenme gelir. Bunun için doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak gerekir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler