Anasayfa Tıbbi Birimler Beslenme ve Diyet Besin İntolerans (Gıda Duyarlılık) Testi
Besin İntolerans (Gıda Duyarlılık) Testi

Besin İntolerans (Gıda Duyarlılık) Testi

Besin intolerans testleri, çok sayıda değişik besine verilen immünolojik reaksiyonları inceler. Söz konusu besinin belirlenmesiyle hangi besinlerin vücudu zorlayıp patolojik sorunlara ve bağışıklık reaksiyonuna neden olduğunu ortaya çıkarır. Bedenin reaksiyon verdiği bu besinlerden uzak duruşmasıyla bağırsaktaki toksinlerin boşaltmasına imkân verilir ve iyileşme sağlanır.

Besin İntoleransına Neler Neden Olur?

Besin intoleransının en önemli nedenleri; sindirilen besinler için daha yüksek geçirgenliği olan hastalıklı bir bağırsak (geçirgen bağırsak sendromu) veya zayıf bağışıklık (immün) sistemidir.

Bağırsak epitelinin geçirgenliğine etki eden etmenler; stres, ilaçlar, kötü beslenme, alkol, parazitler, bakteriler, virüsler şeklinde sıralanabilir.

Besin İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Besin intoleransı testinin sonuçları, tek tek gıda bileşenlerine karşı artan IgG antikoru konsantrasyonlarına ilişkin bilgi verir. Karşılık gelen bulgularla birlikte uzman diyetisyen ya da doktor tarafından diyette değişiklik yapılabilir.

Besin intoleransı testiyle antikorların yoğunluğu belirlenir. Her bir test alanı, test edilen gıdalardan birine özgü olan proteinleri barındırır. Olası reaksiyonun testi, alanların her birine kan serumu uygulanarak yapılır. Alanda bulunan proteinlerin, uygulanan kan tarafından tespit edilmesi durumunda “antijen-antikor kompleksi” oluşturulur. ELISA yöntemi ile kompleksler renklendirilerek bilgisayar tarafından tespiti yapılır.

Bazı Besinlere Karşı İntoleransınız Varsa…

Besin intoleransı testi sonuçlarında belli gıdalara karşı IgG antikor titre düzeyleri yüksek çıkabilir. IgG gıda intoleransının nedeni, bağırsak geçirgenliğinin artması sonucu monoton diyettir. IgG-pozitif gıdaların sayısı artmışsa bağışıklık sisteminin normalde tanımadığı gıdalara yan etkiyle yanıt verdiği anlamına gelir.

IgG pozitif gıda her tüketildiğinde, inflamatuvar bir reaksiyon meydana gelir ve vücut zayıf düşer. Bu nedenle IgG antikor düzeyleri yüksek çıkan gıdalardan uzak durmak gerekir.

Ayrıca IgG-pozitif gıdaların sayısı artmışsa bağırsak çeperinin zedelenmiş ve geçirgen bağırsak sendromu hastalığı da söz konusu olabilir. Bunun yanında bağırsak florasında veya bağırsak çeperinde bir bozukluk da oluşmuş olabilir. Bu durumda dışkı tahliliyle bağırsak florasının ve bağırsak çeperinin incelenmesi gerekir.

Beslenme Alışkanlıklarının Düzenlenmesi

Besin değerlerinin düşük olması ve istenmeyen etkilere neden olabileceği için şeker, rafine un ve pudra şekeri ile diğer denatüre edilmiş besinlerden uzak durulmalıdır. Şeker; kan şekeri seviyesinde artışa yol açar ve pankreası yorar. Rafine şeker tüketimi bağırsaktaki ortama etki ederek kalsiyum gibi minerallerin ve B gibi vitaminlerin kaybına sebep olur.

Çay, kahve ve alkol sinir sisteminde rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Çay ve kahvenin düzenli tüketilmesi, besinlerden alınan demir gibi minerallerin emilimini azaltabilir.

Bir öğünde çok fazla yiyecek tüketimi metabolik sistemi zorlar. Midedeki yiyecekler, ince bağırsağa küçük parçalar halinde aktarılır. Çok fazla besin tüketilmesi halinde bunun büyük bölümü midede uzun süre kalır. Bu durum da midede baskı hissine ve mide mukozasında enfeksiyona yol açabilir.

Çiğneme, midedeki sindirim sıvılarının üretilmesini de uyaracağı için yiyecekler iyice çiğnenmelidir. Yemek yavaş şekilde tüketilmemeli ve yemek yerken televizyon, radyo ya da sosyal medya ile ilgilenilmemelidir.

Hayvansal proteinler, meyve veya tahılların kombinasyonu şişkinliğe ve karın ağrısına neden olur. Şişkinlik gibi reaksiyonlarını önlemek için meyveler ayrı tüketilmelidir.

Beslenme ve Diyet Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beslenme ve Diyet birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beslenme ve Diyet Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler