Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Dirsek Çevresi Kırıkları
Dirsek Çevresi Kırıkları

Dirsek Çevresi Kırıkları

Dirsek eklemi, vücuttaki en hassas ve karmaşık eklemlerden biridir. Dirsek kırıkları çeşitli kazalar ve düşmeler sonucu oluşabilir. Kırıklar, basit çatlak şeklinde olabileceği gibi ciddi parçalı kırıklı şekilde de görülebilir. Özellikle çocuk kırıklarının büyük bir kısmı dirsek çevresinde görülmektedir. Tedavi süreci ise kırıkların şiddetine göre değişmektedir.

Dirsek Kırığı Nedir?

Dirsek eklemi üç kemikten oluşur ve bağlar, kaslar ve tendon tarafından birarada tutulmaktadır. Kol kemiği (humerus), dirseğin iç ve dışındaki bağlarla, eklem kapsülü ile ön kol kemikleri (Radius ve ulna) ile birbirine bağlanır. Kemiklerin ekleme bakan yüzeyleri ise kıkırdak ile kaplıdır. Dirsek kemiği, kas ve diğer yumuşakların korumasından yoksun olarak derinin altında bulunur. Bunun için dirseğe alınacak direkt bir darbe ile veya uzanmış bir kol üzerine düşüşte bile kolayca kırılabilmektedir. Dirsek kırıkları çok ağrılı olup, dirsek hareketlerini zorlaştırır. Dirsek kırığı, dirseğin sivri kısmında, kol büküldüğünde ortaya çıkar.

Dirsek Kırığının Belirtileri Nelerdir?

Dirsek ekleminde yaşanan şiddetli ağrı, eklemi hareket ettirememe, dirsekte morarma ve uyuşukluk gibi şikâyetlerle ortaya çıkmaktadır.

Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek kırığının tedavisi kırığın şekline, parçalı olmasına ve açık yaralı olup olmadığına göre değişmektedir. Basit kırıkların tedavisi basitken, çok parçalı, açık yaralı olan kırıklar ile damar ve sinirlerin zarar gördüğü kırıklı çıkıkların tedavisi daha fazla zor ve karmaşıktır.

Basit düşmeler sonrası oluşan kırıklar ve eklem dışı basit kırıklar alçı ile tedavi edilir. Alçı sonrası ise fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyulur. İyileşme sürecinde ise dirseğin sabit durması için atel veya askı kullanılmaktadır.

Röntgen sonuçlarına göre kırık yerinden oynamıyorsa birkaç hafta sonra dirsek yavaşça hareket ettirilebilir.

Açık yarası olan kırıklar, parçalı kırıklar, osteoparik hastalardaki kırıklar, dirsek bağ yaralanmaları olan kırıklı çıkık, damarların zarar gördüğü kırıklar ise ameliyatla tedavi edilmektedir. Ameliyat için dirseğin arka kısmından bir kesi açılır. Parçalar biraraya getirilip vidalar, plakalar, pimler/teller kullanılarak yerinde tutulur. Operasyon sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyulur.

Dirsek Kırığı Sonrası Kireçlenme Olur Mu?

Tedavinin mümkün olmadığı etraf yumuşak dokularda kırık çıkıklar ile eklem yüzeyi paramparça olan kırık çıkıklarda ilerleyen zamanlarda kireçlenme oluşabilir. Hayat konforunu azaltan bu durum önce fizik tedavi, sonuç alınamıyorsa cerrahi girişimlerle tedavi edilir.

Dirsek Kırığı Ameliyatı Riskli Mi?

Ameliyat kaynaklı riskler bulunur. Ancak bu riskler diğer ameliyatlar için de geçerlidir.

Dirsek Eklem Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Kırığın yerine göre 2-6 ay arasında sürmektedir. Bu süre; şeker hastaları ve sigara kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak uzayabilmektedir.

Dirsek Kırığı Kaç Gün Alçıda Kalır?

Dirsek kırığı vakalarında kol 4 hafta boyunca alçıda tutulur. Dolaşım kontrolü ve kırığın pozisyonu ise 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra kontrol edilmelidir.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler