Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Omuz Artroskopisi
Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi

Kol, kürek ve omuz kemiği omuz kuşağını oluşturur. Kolun serbest bir şekilde hareketi için bu kemikler birbirine bağlanır. Omuz kemiklerini ise kaslar, tendonlar ve bağlar birbirine bağlar.

Omuzun, kolun her yöne hareket etmesin sağlayan bir yapısı vardır. Bu hareketlilik nedeniyle omuzda sık sık yaralanmalar veya sakatlıklar oluşur. Bunun sonucunda da ağrı, hassasiyet, zayıflık, gevşeklik ve hareket kısıtlılıkları görülmektedir. Omuz atroskopisi ile de omuz eklemlerinde oluşan sakatlıkların tespit ve tanısı yapılır.

Artroskopi Nedir?

Artroskopi, eklemlerde yaşanan problemlerim teşhis ve tedavisinde kullanılan kapalı yönteme denilir.

Omuz Artroskopisi Nedir?

Kapalı omuz ameliyatlarına denir. Omuz artroskopisinde, ucunda küçük bir kamera bulunan alet yardımıyla omuz eklemine girilip görüntüleme yapılır. Bu görüntüleme hastalığın teşhis ve tedavisi açısından önemlidir. Büyük kesilere gerek kalmadan omuz kas yırtığı, omuz sıkışma sendromu, tekrarlayan omuz çıkığı sorunları omuz artroskopisi yöntemi kullanılır.

Omuz Artroskopisi Hangi Ameliyatlarda Kullanılır?

Omuz artroskopisi;

  • Tekrarlayan omuz çıkıkları
  • Rotator Manşet Yırtıkları
  • Labrum yırtığı
  • Kıkardak Temizliği
  • Bağ tamiri
  • Kemik çıkıntılarının tıraşlanması ameliyatlarında kullanılmaktadır.

Omuz Artroskopisi Nasıl Uygulanır?

Omuza küçük bir kesip açılıp ucunda kamera bulunan uzun, ışıklı bir alet ile omuz ekleminin içi görüntülenir. Daha sonra hasarlı bölge tespit edilerek tedaviye geçilir. Omuz artroskopisinde küçük kesiler açıldığı için hem hastalığın iyileşme süreci de hızlı hem de tedavisi acısızdır.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler