Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Replantasyon ve Mikrocerrahi
Replantasyon ve Mikrocerrahi

Replantasyon ve Mikrocerrahi

Replantasyon Nedir?

Replantasyon, kopan bir uzvun damar, sinir, kas, tendon ve kemik gibi tüm anatomik oluşumlarının karşı karşıya getirilip dikilerek eski fonksiyonlarının sağlanması işlemine denir. Bu işlemle amaç; uzvun eski işlemlerini yapabilmesi, protezle kıyaslanabilir gerekli fonksiyonların sağlanmasıdır.

Vücuttan kopan her parçanın mikrocerrahi yöntemi ile replante edilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Replantasyon kararında; hastanın yaralanma şekli, etkilenen ekstremite parçasının özellikleri, hastanın genel durumu, yaşı, mesleği önemlidir.

Replantasyon Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar Nelerdir?

  • Baş parmak ampütasyonu
  • Çoklu parmak ampütasyonları
  • Bilek, ön kol, dirsek ve dirsek üstü seviye amputasyonlar
  • Çocuklardaki tüm ampütasyonlar
  • Avuç içi seviyesi
  • FDS tendon insersiyosunun distalinden tek parmak ampütasyonu
  • Tüm parmakların korunmasının gerekli olduğu meslektekiler

Replantasyon Tedavisi

Replantasyonun başarısında, kopmuş parçanın kan dolaşımından ayrılma zamanı (kopma zamanı) ve saklanma şekli çok önemlidir. Kopan parçanın hasta ile birlikte ve uygun şekilde getirilmesi gerekir. Kopan parça mümkünse steril serum fizyolojik ya da laktaklı ringger solüsyonu ile yıkanmalı, ardından bu solüsyonla ıslatılmış nemli gazlı bezlere sarılarak su geçirmeyen naylon torba içinde buzlu su olan bir diğer torbaya konularak getirilmelidir.

Kopmuş parçanın ideal soğuk iskemi süresi ise 2-6 saat kadardır. Adale komponenti olmayan bir parmak soğuk iskemide 48 saate kadar tutulabilir. Ampute parçalar ideal şartlarda soğuk iskemide korunmaları durumunda 12 saate kadar replante edilebilmektedir. Bu saatten sonra yapılacak replante operasyonlarının başarı şansı düşmektedir.

Replantasyon işlemleri mikro cerrahi ve atravmatik yöntemlerle yapılmıştır. İşlemde ameliyat mikroskobu ve mikro cerrahi ameliyat seti gerekir. 1 mm’ye kadar arter ve venler stanrat anastomoz edilir. Damar anastomuzları ile birlikte sinir onarımları, tendon, eklem kapsülü ve yumuşak doku onarımları iskemi süresi aşmadan yapılmalıdır.

Damarlar veya sinirler uç uca getirilemiyorsa araya damar ve sinir parçaları greft (köprü şeklinde) konarak birleştirilmelidir. Parmak amputelerinde en önemli parmak baş parmaktır.

Replantasyon Ameliyatı süresi Ne Kadardır?

Kopmanın seviyesi, sinirlerin durumu, kopan kısmın birden fazla olmasına (birden fazla parmak kompası) göre 1-14 saat arasında değişmektedir.

Replantasyon İyileşme Süreci Ne Kadardır

Replantasyon sonrası iyileşme süreci ise kopmanın seviyesine göre 2 ay ile 2 sene arasında değişmektedir.

Parmak Koptuğunda Ne Yapılmalı?

Telaşa kapılmadan hasta emniyetli bir alana alınmalı. Kopan uzuvlar nemli bir havlu veya beze sarılmalı, yara bölgesine nemli bir havlu ile pansuman yapılmalı. Hemen 112 aranarak acil yardım istenmeli, sağlık ekibi parmak kompası olduğuna yönelik bilgilendirilmeli. Ambulansın geç gelmesi gibi bir durum söz konusu olacaksa kendi imkânları ile zaman kaybetmeden hasta ve kopan parmağı hastaneye yetiştirilmeli.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler