Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Protez Ameliyatları
Protez Ameliyatları

Protez Ameliyatları

Başta kireçlenme olmak üzere, romatizmal hastalıklar, doğuştan yapısal bozukluklar ve travma nedeniyle eklem kıkırdaklarının yüzeylerinde bozulmalar yaşanılır. Bu bozulmalar zaman ilerleyerek ciddi ağrılarla birlikte hareket kısıtlılıklarına neden olur. İlaçlar, eklem içi enjeksiyonlar ve fizik tedavisi yöntemleri ile hastalığın tedavi edilemediği durumlarda eklem protezleri en uygun tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır.

Eklem protezleri ile bozuk eklem yüzeyleri yapay materyallerle değiştirilerek hem ağrılar ortadan kaldırılır hem de eklemler eski fonksiyonlarına kavuşturularak hareket kabiliyeti artırılır.

En sık görülen protez çeşitleri ise diz ve kalça protezleridir.

Protez Ameliyatları İçi Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Protez ameliyatlarının ilerleyen yaşlarda yapılması uygundur. Ancak eklem kireçlenmeleri doğuştan kalça çıkığı, travma sonrası kırıklar ve romatizmal hastalıklarda erken yaşlarda ileri seviyelerde görülebilmektedir. Bu nedenle bu gibi hastalıklarda erken dönem protez ameliyatlarına gerek olabilmektedir.

Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

Protezlerin ömrü kişisel kullanıma ve travma olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Protezlerin ömrü ortalama 15-20 yıl arası değişmektedir.

Protez Ameliyatları Ne Kadar Sürüyor?

Protez ameliyatları ortalama 1 saat sürmektedir. Ancak bu süre ameliyat öncesi hazırlık ve anestezi süresi nedeniyle değişiklik göstermektedir.

Protez Ameliyatları Sonrası Fizik Tedavi Şart Mı?

Ameliyat sonrasında gerekli hareketler düzenli bir şekilde yapılması durumunda fizik tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak yeterince hareket kabiliyeti olmaması durumunda fizik tedavi gerekebilir. Ancak erken süreli iyileşmeler için fizik tedavi en hızlı tedavi yöntemidir.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler