Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Dejeneratif Omurga
Dejeneratif Omurga

Dejeneratif Omurga

Omurga, omur adı verilen ve birbirine bağlı seri kemiklerle gövde iskeletini oluşturarak ayakta durmamızı sağlayan yapıya denilir. Omurga, baş ve bacaklar arasındaki bağlantıyı oluşturarak öne, arkaya ve yanlara eğilmemizi ve dönmemizi sağlar.

Yaşlanmaya bağlı olarak omurgada dejeneratif hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Özellikle yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte dejeneratif hastalıklar da toplumda yoğun bir şekilde görülmektedir.

Dejeneratif Omurga Hastalıkları Nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte omurlar arasındaki disk dokusu yaşlanır, omurların içerisinde bulunan sıvı miktarı azalır. Disk dokusunun dejenerasyonu ile birlikte omurgadaki dejenerasyon da başlar. Disk yapısı bozulunca eklemlerde de dejenerasyonlar ve eklem kapsüllerinde gevşemeler oluşur. Disk dejenerasyonundaki bozulmanın ilk sonucu ise annulus fibrosus dokusundaki yırtık ve disk herniasyonlarıdır. Annulus fibrosus yırtıklarının ilerlemesi oldukça ağrılı bir durum oluşturur. Disk herniasyonları (bel fıtığı) da disk dokusundaki bu dejenerasyon sonucu ortaya çıkabilir. Dejeneratif süreç ilerlerse;

  • Omurilik kanalında daralma (spinal stenoz),
  • Dejeneratif skolyoz
  • Omurların birbiri üzerine kayması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Skolyoz

Omurganın lateral eğriliğidir. Sıklıkla çocukluk veya erken adölesan döneminde teşhis konulur. Omurga eğrilikleri, sagital düzlemdeki servikal, lomber ve torasik bölgelerde görülmektedir. Skolyoz genellikle koronal düzlemde spinal eğrilir olarak tanımlanmaktadır.

Skolyoz durumunda omuzlar eşit seviyede değildir. Baş, direk pelvis üzerinde ortalanmamıştır. Kaçak eklemleri yükselmiş, asimetriktir. Kostalar farklı yüksekliktedir. Bel omurları da orta hatta değildir. Ciltte çukurlar, tüyler ve renk değişiklikleri görülür. Vücut tek bir tarafa doğru eğilmiştir.

Skolyoz Tedavisi

Omurganın olgunluğu, büyümesinin devam edip etmemesi, eğriliğin derecesi, eğriliğin lokasyonu, eğriliğin ilerleme olasılığı gibi değişkenler değerlendirilip tedavi seçenekleri belirlenir. Tedavide konservatif tedavi veya cerrahi tedaviye karar verilir.

Osteoartrit

Kıkırdak bozulmaları ile ortaya çıkan hastalıklardır. Enç çok dizleri, elleri, kalça eklemini, bel ve boynu etkilemektedir. Omurgayı etkilemesi ile de spondiloz ortaya çıkar. Yaş, cinsiyet, kilo durumu, eklem hasarı, sinir hasarı, fiziksel inaktiviteler ve belli eklemlerin sürekli kullanımı risk değişkenlerini oluşturur. Osteoartrit semptomları ise boyun ve belde ağrı ve sertlik, kollarda uyuşma ve zayıflık, omuz ve belden ayaklara yayılan ağrı, hareketlerin sınırlanması gibi durumlardır.

Osteoartrit Tedavisi

Ödemi ve ağrıyı azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar, ağrıyı azaltmak için analjezikler kullanılır.

Ödemi azaltmak için epidural kortizon enjeksiyonu da yapılabilir. Fizik tedavi de bir seçenektir. Önerilen egzersizler yapılarak omurga stabilize edilip, dayanıklılığı ve esnekliği artırabilir. Aşırı kilolu olma osteoartrit için risktir.

Dejeneratif Omurga Hastalıklarının Tedavisi

Dejeneratif omurga hastalıkları orta yaş sonrası etkisini artırır ve ağrılı bir süreç izler. Ağrının dindirilip hastanın normal konforuna kavuşturulması için cerrahi dışı tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve epidural steroid uygulamalarıdır.

Ağrıların geçmemesi ve ilerlemesi, hastanın yaşam konforunun ciddi bir anlamda düşmesi sonucu cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulur. Ağrı artışları sonrası hastalarda kayma, skolyoz ve kanal darlığı görülür.

Tedavi sürecinde her hasta ayrı ayrı değerlendirilir. Yapılacak cerrahi operasyonlarla hasta normal sağlığına kavuşturularak yaşam kalitesi artırılır.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler