Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Damar Sinir Tendom Cerrahisi
Damar Sinir Tendom Cerrahisi

Damar Sinir Tendom Cerrahisi

İş kazası ve trafik kazası gibi nedenlerle el, kol, ven, sinir ve tendon (damar, sinir, kiriş) yaralanmalarının tedavisinde tercih edilen cerrahi operasyonlardır. Tedavi edilmediği durumlarda fonksiyon kaybı oluşur hatta doku canlılığının yitirilmesine neden olabilmektedir. Ameliyat sonrası organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için uzun süreli fizik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Damar-Sinir-Tendon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Damar-sinir-tendon ameliyatları hastalığın görüldüğü bölgeye göre lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır.

Kesilmiş veya kopmuş tendon vakaları 2 seanslı operasyonlardır. İlk operasyonda tendon yerine silikon rod (silikon şerit) yaması yerleştirilir. İkinci operasyonda ise bu yama çıkarılarak yerine hastadan alınan başka bir tendon yama edilir. Geç dönemli sinir onarımlarında iki uç arasında boşluk kalacağı için başka bir alandan sinir alınarak yama yapılır.

Kemik kırığı vakalarında ise kemikler olağan pozisyonuna getirilir, ardından uzun bir tel (K teli ile fiksasyon) yardımı ile sabitlenir. Bu operasyon sonrası hasta 4-6 hafta parmaklarını hareket ettiremez. Tel çekildikten sonra ise fizik tedaviye geçilmelidir.

Damar-Sinir-Tendon Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi, ameliyatın yapılacağı bölgeye, muayenede saptanamamış damar, sinir veya tendon kesisi olup olmadığına göre değişmektedir. Hasta, ameliyat sonrası tansiyon, nabız ve kan oksijenizayonu izlenimleri için yaklaşık 30-60 dakika kadar derlenme odasında izlenir.

Sinirler Kaç Ayda İyileşir?

Sinir cerrahisi operasyonları hastanın yaşı, yaralanma tipi, sigara kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Sinir tüpleri içerisinde bulunan fibriller günde ortalama 1 mm ilerlemektedir. Dolayısıyla iyileşme süreci 1-2 ay ile 6-8 ay aralığında değişmektedir.

Tendon Ameliyatı Riskli Mi?

Aşil tendonu ameliyatları sonrası şişme gibi bir takım komplikasyonlar oluşabilir. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler