Anasayfa Tıbbi Birimler Göğüs Hastalıkları Akciğer Köpek Kistleri
Akciğer Köpek Kistleri

Akciğer Köpek Kistleri

Akciğer Köpek Kistleri (Hidatik Kistler) Nedir?

En başta kedi ve köpekler olmak üzere etobur hayvanların ince bağırsaklarında meydana gelen bazı larva formlarının insan bedeni içerisine girmesi sonucunda başta akciğerlerde kist meydana gelir. Bunlar hidatik kistler veya köpek kistleri olarak adlandırılır. Akciğer Köpek Kistleri parazit temelli bir hastalıktır.

Akciğer köpek kistlerinin oluşumu; kedi, köpek, kurt ve benzeri hayvanların dışkıları üzerinden gerçekleşir. Parazitlerin bu hayvanların bağırsak mukozasına yapışması gelişmeleri için uygun zemin sağlar. Hayvanların dışkılaması sayesinde sayısı milyonlarla ölçülen parazit yumurtaları dışarı çıkar ve hızla yayılmaya başlar. Bu yumurtalar mevsim veya toprak türü fark etmeksizin doğada 4 gün ila 10 ay arasında canlı kalabilmektedirler. Bu yumurtalar çeşitli şekillerde insan bedenine yerleşirler ve sağlığımız açısından büyük risk oluştururlar. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi “Köpek Kisti Belirtileri, kist hidatik akciğer grafisi” gibi merak edilen konuları sizler için derledi…

Akciğer Kistleri, Hidatik Kistlerin Oluşum Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Son konakta bulunan ve larva şeklindeki parazitlerin yumurtlamasının sonucunda yumurtalar kendilerine tutunacak yeni konaklar bulurlar. Kimi zaman bu konaklar insan bedenleri olabilir. Çeşitli şekillerde insan bedenine nüfuz eden yumurtalar, ince bağırsak mukozası üzerinden portal venöz sistemi kullanarak insanın kan dolaşımına dahil olur. Bu yumurtalar genellikle karaciğerde kalırlar. Bu durumda karaciğer hidatik kist hastalığına sebep olurlar. Ancak bazen karaciğeri aşarak akciğerlere kadar ulaşırlar ve akciğer hidatik kistlerini meydana getirirler.

Parazit yumurtalarının temel eğilimi bağlandıkları son organı konak olarak görmeleridir. Burada lavral gelişimlerini yaşarlar. Kist hidatik adı verilen durum bu şekilde meydana gelir. Akciğer Köpek Kisti hem çocuklarda hem de yetişkinlerde karşımıza çıkan bir hastalıktır.

Bazı vakalarda kist hidatik hastalığı kişinin hem akciğerinde hem de karaciğerinde gelişebilir. Böyle zamanlarda parazit yumurtaların bir miktarı karaciğerde tutunur. Bir miktarı ise ilerlemeye devam ederek akciğerlere kadar ulaşır. Hayvancılığın bir meslek olarak yaygın olduğu şehirler veya bölgelerde ya da doğal yaşamla iç içe bir hayat süren insanlarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Hijyen koşullarının yeterince iyileştirilemediği ülkelerde de yaygın şekilde karşılaştığımız bir hastalıktır.

Akciğer Köpek Kistleri, Hidatik Kistlerin Belirtileri

Köpek kistlerinde gelişim evresinde hastalar genellikle hiçbir komplikasyon yaşamazlar. Herhangi bir şikayetleri yoktur. Belirti göstermezler. Fakat hidatik kistlerin büyüyerek gelişmesi ve patlama seviyesine kadar ulaşması ile hastada yakınmalar ortaya çıkar. Bilhassa köpek kistlerinin parlamasının sonucunda enfeksiyonlar yaşanır. Bu enfeksiyonlar pek çok sorunu da beraberinde getirir. İşitme sorunları, görme kaybı, algılama problemleri, karın ağrısı, nefes darlığı, öksürük, ateş, mide bulantısı, halsizlik, karın ağrısı, ateş, koordinasyon sorunları gibi pek çok semptom ortaya çıkar.

Kist Hidatik Hastalığı kişinin akciğerlerinde daha erken belirtilerle de kendisini gösterebilir. Kistin yerleşip tutunduğu konum önemlidir. Çünkü bazı vakalarda kist, öksürük yolu ile vücuttan tesadüfen atılabilir. Uzun süreler devam eden kist hidatik dönemleri farklı deri rahatsızlıklarına yol açabilir. Kişi kendisini astım ve benzeri sağlık sorunları ile boğuşurken bulabilir.

Akciğer Köpek Kistleri (Hidatik Kistler) Nasıl Teşhis Edilir?

Akciğerler üzerine yerleşen kistik oluşumlar, göğüs tomografisi, akciğer grafileri ve benzeri görüntüleme teknolojileri sayesinde tetkik edilmektedir. Kan testleri ile de bu teşhis süreci desteklenir ve kesin tanı konulması sağlanır.

Akciğer Köpek Kistleri (Hidatik Kistler) Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer kistleri için kesin tedavi, cerrahi yöntemler sayesinde mümkündür. Hastanın akciğerlerine yerleşen köpek kistleri cerrahi metot ile dışarı çıkartılır. Ameliyatın ardından da süreç koruyucu medikal yöntemlerle devam ettirilir. Tedavi sürecinde akciğer dokusunda herhangi bir hasar bırakmadan hidatik kist vücuttan dışarı atılmalıdır. Bunun için izlenecek yöntem de kistlerin doğurtularak dışarı alınmasıdır. Veya tıbbi iğneler kullanılarak kistin içerisinde bulunan zararlı malzemeler boşaltılır ve kapsül dışarı çıkarılır. Sonrasında akciğer içerisinde oluşan boşluklar dikilir. Tedavi ve ameliyat süreci bu şekilde tamamlanmış olur.

Göğüs Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Göğüs Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Göğüs Cerahi Hizmetleri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler