Anasayfa Tıbbi Birimler Göğüs Hastalıkları Akciğer Zarı Kanseri Nedir?
Akciğer Zarı Kanseri

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Nedir?

Akciğer Zarı Kanseri veya bir başka deyişle mezotelyoma, ülkemizde görülen kanser türleri içerisinde en yaygın olanlarından biridir. Çocukluk evresinde görülen lösemi vakalarından ya da melanomlardan daha yaygın bir kanser türüdür. Başlıca nedeni solunum sırasında kişinin asbest maddesine maruz kalmasıdır. İnşaat sektörü ve benzeri iş kollarında çalışan insanların asbest maddesine maruz kalma olasılığı yüksek olduğu için bu sektörlerde çalışan insanlar önemli bir risk grubunu teşkil ederler. Buna karşın doğada da asbest maddesinin bulunabileceğini unutmamak gerekir. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi olarak “akciğer zarı kanseri belirtileri, akciğer zarı kanseri iyileşir mi, akciğer zarı kanseri yaşam süresi” gibi merak edilen konuları sizler için anlattık.

İÇİNDEKİLER

Akciğer Zarı Kanseri Mezotelyoma Nedir?

Akciğer dokusu göğüs boşluğu içerisinde yer alır ve ince bir zar doku ile çevrilidir. Akciğeri çepeçevre saran bu zar dokusu, kaburgaların iç kısmına kadar ulaşır. Bu zar doku üzerinde meydana gelen kanser vakalarına da mezotelyoma yani akciğer zarı kanseri adı verilir.

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Belirtileri Nelerdir?

Akciğer zarı kanseri çoğunlukla akciğerlerin çevresindeki sıvı oluşumu ile kendisini gösterir. Mezotelyoma, hangi tarafta ortaya çıkmışsa, kişi o tarafında batma benzeri bir ağrı hisseder. Akciğer zarı kanserlerinde öksürük nadiren görülür. Sıvı birikmesinden kaynaklı olarak nefes darlığı hissedilmesi mümkündür. Mezotelyoma erken aşamalarında nadiren belirti gösterir. Mezotelyoma, pek çok açıdan olduğu gibi, gösterdiği belirtiler açısından da akciğer kanserinden ayrılmaktadır. Akciğer zarı kanserinin belirtileri çoğunlukla hastalığın ikinci aşamasında ortaya çıkar. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Nefes darlığı
 • Batma benzeri bir ağrı
 • Herhangi bir nedenle açıklanamayan kilo kaybı
 • Akciğerlerin su toplaması
 • Nadiren de olsa akciğer kanseri ile benzerlik gösteren öksürük

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Nedenleri

Akciğer zarı kanserine yol açan nedenler arasında en önemli unsur solunum yolu ile asbest maddesine maruz kalmaktır. Nadiren de olsa virüslerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Akciğer zarı kanseri toplumda nadir görülen bir hastalık değildir. İzolasyon, gemi sanayi, inşaat, tank palet, balata veya yalıtım benzeri sektörlerde çalışan, bu tip sanayi tesislerinin yakınında yaşayan insanlar akciğer zarı kanseri için risk grubunda yer alırlar. Bu hastalığa yakalanma riski diğer insanlardan daha fazladır.

Akciğer zarı kanserinin meydana gelebilmesi için asbeste maruz kalınmasının üzerinden on yıla yakın bir zamanın geçmesi gerekir. Genç yetişkinlik yaşlarında asbest maddesine maruz kalarak çalışan kişilerde akciğer zarı kanseri uzun yıllar sonra ortaya çıkmaktadır.

Asbest maddesi yalnızca sanayi sektöründe değil aynı zamanda ülkemizdeki Diyarbakır Çermik, Nevşehir, Eskişehir ve Afyon gibi bölgelerin toprağında doğal olarak da bulunur. Esasında yumuşak ve güzel kokulu bir maddedir ve ev kaplamalarından pekmez yapımına kadar çoğu alanda kullanılmaktadır. Yani sanayi sektöründe çalışmasak bile solunum yolu ile asbeste maruz kalma ihtimalimiz vardır.

Doğrudan asbest solumasak bile asbeste maruz kalan biri ile yaşadığımızda da akciğer zarı kanserine yakalanma riskimiz vardır. Asbest maddesi ile tensel temasa girmek de en az solumak kadar mezotelyoma riskini arttırmaktadır.

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Teşhisi Nasıl Yapılır?

Akciğer zarı kanseri eğer belirtiler görülüyorsa ve bununla birlikte asbest maddesi ile temas yaşanmışsa Bilgisayarlı Tomografi tekniği ile tetkikler gerçekleştirilir. Tanının netleşmesi için hastadan Torakoskopi ismi verilen bir metotla biyopsi örneği alınır. Alınan örnek laboratuarda incelenir ve tüm bu tetkiklerin neticesinde Mezotelyoma teşhisi konulmuş olur.

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Tedavisi

Akciğer zarı kanserlerinde tedavinin doğru şekilde planlanması büyük önem taşımaktadır. Akciğer zarı kanserlerinde tedavinin titizlikle takip edilmesi, uzman doktorlar tarafından yönetilmesi ve vakaya multidisipliner bir yaklaşımla odaklanılması gerekir. Cerrahi tedavi yöntemleri ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler de Mezotelyoma tedavisinde kullanılmaktadır. Bağışıklığı güçlendirmek adına son yıllarda akciğer zarı kanseri tedavilerinde immünoterapi yönteminden de faydalanılmaktadır.

Akciğer Zarı Kanseri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akciğer Zarı Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Mezotelyoma (Akciğer Zarı Kanseri) çeşitleri genellikle üç şekilde karşımıza çıkar. Bunlar:

 • Miks Tip
 • Sarkomatoid
 • Epiteloid

Akciğer Zarı Kanseri ve Akciğer Kanseri Arasındaki Fark Nedir?

Akciğer zarı kanserinin, akciğer kanserinden başlıca farkı ortaya çıktığı noktadır. Aynı zamanda akciğer zarı kanserinin hücreleri de farklılık gösterir. Zar bölgeleri ve sinir dokularını meydana getiren kök hücreler yapıları gereği birbirlerinden farklıdırlar. Akciğer dokusunda herhangi bir ağrı algılayıcı bulunmazken, akciğer zarında bulunmaktadır.

Bu iki kanser türünün ortaya çıkma şekli de birbirlerinden farklıdır. Akciğer zarı göğüs boşluğunun tamamını kapladığı için daha geniş bir alana yayılır. Buna karşın akciğer kanseri tek bir noktada gelişim gösterir.

Akciğer Zarı Kanseri Mezotelyoma Evreleri Nelerdir?

Akciğer zarı kanserinin evreleri klasik kanser aşamalarından farklıdır. İlk evre ve dördüncü evrenin dışında kalan aşamalar hastanın yaşam süresi açısından farklılık gösterir. Mezotelyoma 4 evreden oluşur.

 • Birinci evrede tümör, yalnızca akciğer zar dokusu ile sınırlıdır. Akciğer zarında az miktarda bir kalınlaşma yaşanır.
 • İkinci evrede tümör göğüs duvarı, yemek borusu üzerindeki zar ve kalbe doğru yayılma eğilimi gösterir.
 • Üçüncü aşamada tümör, diyafram kasını geçerek karın zarına yayılır. Hastanın lenf bezleri üzerinde tutunur.
 • Dördüncü aşamada ise tümör diğer organlar üzerine metastaz yapar.

Akciğer Zarı Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Akciğer zarı kanserinde hastaların yaşam süresi uygulanan tedaviye, hastalığın hangi aşamada olduğuna ve hastanın uygulanan tedaviye nasıl cevap verdiğine göre değişkenlik gösterir. Yaşam süresi her hasta için farklılık gösterir. Bir akciğer zarı kanseri hastası;

 • Hiç tedavi olmadığı taktirde ortalama 8 ay
 • Kemoterapi ile 12 ila 18 ay
 • Cerrahi tedavide dahil olmak üzere üçlü tedavi uygulandığında ortalama 24 ay süresince yaşamını sürdürebilir.

Bunların yanı sıra sonuçlar her hasta için başka olabilir. Bilhassa son yıllarda yaygın şekilde kullanılmaya başlayan immünoterapi tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastanın yaşam süresini uzatmaktadır.

Hastalığın tedavisinde çok sayıda opsiyon mevcuttur. Ancak tüm tedavi opsiyonlarını aynı anda uygulamak yerine hastalığın evresine göre tedaviyi planlamak daha doğru olacaktır.

Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer zarı kanserinde açık cerrahi metotları kullanılmaktadır.

 • Hasta ameliyat masası üzerinde yan pozisyonda yatırılır. Kaburgalarından biri çıkartılır.
 • Akciğer üzerinde bulunan tüm zar doku çıkartılır.
 • Gerektiği taktirde diyafram kası da veya kalp zarı da çıkartılabilir.
 • Akciğerin tümü ile çıkartılmasına gerek yoktur.
 • Operasyon ortalama 3-4 saat sürer.
 • Hastanın operasyonun ardından bir hafta süresince hastanede kalması gerekir.
 • Operasyonun etki alanı son derece geniştir. Bu da kanama riskine karşı hastanın bir veya iki gün süresince yoğun bakımda tutulma ihtimalini devreye sokar.

Akciğer Zarı Kanserinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Akciğer zarı kaburgaları ve akciğerleri çepeçevre sardığı için diğer kanserlerden farklı olarak tek bir alanda değil çok geniş bir alan üzerinde görülür. Kanser gelişmeden evvel risk taşıyan kişilerde akciğer zarı tümü ile çıkartılabilir. Fakat akciğer zarının milimetrik şekilde çıkartılması zordur. Bu yöntem uygulansa bile bazı hastalarda akciğer zarı kanseri görülebilmektedir.

Akciğer zarı kanseri riskini önlemek için en temel yöntem asbeste maruz kalmamaktır. İş yerinde veya yaşanılan bölgede asbest maddesinin bulunup bulunmadığını öğrenmek gerekir.

Bu maddenin yoğun şekilde solunduğu işlerde çalışan insanların koruyucu ekipmanlar kullanması, güvenlik tedbirlerini titizlikle uygulaması gerekir. Kendilerinden başka insanları koruyabilmek için de sık sık duş almaları ve iş kıyafetlerini başka insanlardan uzak tutmaları gerekir.

Akciğer Zarı Kanserinde Akıllı İlaç Kullanılır Mı?

İmmünoterapi yani bağışıklık sistemi tedavileri hastaların yaşam süresini uzatmak konusunda son derece başarılı sonuçlar vermektedir. İmmünoterapi uygulamalarının önemli bir bölümünü akıllı ilaçlar oluşturur.

Akciğer Zarı Kanserinde Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar akciğer zarı kanserinin doğal ve bitkisel bir tedavisi söz konusu değildir.

Akciğer Zarı Kanseri Metastaz Yapar Mı?

Akciğer zarı kanserinde Sarkomatoid tipi metastaz durumu yaşanmaktadır. Kemik, karaciğer, kalp, beyin ve karın zarı üzerinde metastaz gerçekleşebilmektedir. Epiteloid tip Mezotelyoma meydana geldiği nokta üzerinde büyür ve o bölgede tekrarlar

Göğüs Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Göğüs Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Göğüs Cerahi Hizmetleri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler