Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Cerrahisi Hipospadias (İşeme Deliğinin Aşağıda Olması)
Hipospadias (İşeme Deliğinin Aşağıda Olması)

Hipospadias (İşeme Deliğinin Aşağıda Olması)

Hipospadias Nedir?

Hipospadias, çocukların idrar deliğinin penisin ucunda değil altında olması durumudur. Penis ucu ile bu delik arasındaki bölgede idrar kanalı oluşmamıştır. Bu tür vakalarda sünnet derisi de oluşmaz. Bu nedenle halk arasında doğuştan sünnetli, peygamber sünnetli, yarım sünnetli diye de adlandırılır. İdrar deliği penis gövdesinin herhangi bir yerinde, anüse yakın perine denilen bölgede, penis ile torbaların birleştiği bölgede görülebilir. 250 doğumda bir görülür. Özellikle tüp bebek tedavileri sonrası doğan çocuklarda sıklıkla görülür. Genetik yatkınlık da hipospadias riskini artırmaktadır.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde veya daha geridedir
  • Penis başı yassıdır
  • Sünnet derisi penisin alt yüzünde yoktur
  • Ereksiyon halinde penis aşağıya kıvrılır
  • Karşıya doğru işeyemez (Çocuklar ayaklarına doğru işerler)

Hipospadias Tedavisi

Hipospadiasın tek tedavisi cerrahi yöntemdir. Çocuk cinsel kimliğini keşfetmeden ameliyatın yapılması psikolojik açıdan önemlidir. Ameliyatla temel amaç idrar deliğinin glansın ucuna getirilmesidir. Operasyonda penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan ve kordi denilen fibrotik bant temizlenerek penis düzleştirilir. Ayrıca yassılaşmış olan penis başına doğal koni şekli de verilir. Bu tür operasyonlarda sünnet de yapılabilmektedir.

Hipospadias Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hipospadias operasyonları cerrahi operasyonun yöntemine bağlı olarak 1-4 saat arasında değişmektedir. Operasyon sonrası 3-10 gün arası hastanede kalınmaktadır.

Hipospadias Üremeyi Etkiler Mi?

Kişide herhangi bir nedenle kısırlık yoksa hipospadias üremeyi etkilemez. Operasyon başarısız bile olsa üremeye olumsuz bir etkisi olmaz.

Çocuk Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler