Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Cerrahisi Perianal Apse
Perianal Apse

Perianal Apse (Makat Apsesi)

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nedir?

Anüs (makat) etrafında cilt altında oluşan sıvı birikimlerine perianal apse denilmektedir. Daha çocuk 1 yaş altı erkek çocuklarda görülür. Anüs etrafında kızarıklık ve şişlik olarak etkisini gösterir. 2 yaş üzerindeki apseler lösemi, AIDS, otoimmun nötropeni, Crohn veya diabetes mellitis gibi hastalardan kaynaklanıyor olabilir.

Makat çevresinde nem oluşturarak dışkı çıkışını kolaylaştıran 4-10 adet salgı bezi bulunur. Bu salgı bezlerindeki tıkanıklıklar sonrası dışarı atılamayan sıvılar cilt altında birikerek apse oluşumunu destekler.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, apse oluşur oluşmaz kendini gösterir. Makatta ağrı, şişlik ve akıntı vardır. Apse kaynaklı enfeksiyon oluşur ve bunun sonucunda da ateşlenme vakaları görülebilir.

Bir diğer belirtide oturmada yaşanan güçlüklerdir. Apse nedeniyle bölgede şişlik ve hassasiyet gelişir, bunun sonucunda da oturulduğunda ağrı ve rahatsızlık oluşur.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavisi

Apseye müdahale edilmemesi durumunda patlar. Bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü bu tür durumlarda akıntı oluşur ve akıntı da fistül hastalığının en temel nedenidir. Dolayısıyla apseye bir doktor tarafından müdahalede bulunulmalıdır.

Tedavide apse kontrollü bir şekilde boşaltılır. İşlem öncesi bölge uyuşturulur, ardından 2 cm’lik bir kesi açılıp içerisinden sıvı dışarıya akıtılır. İrinin tamamı boşaltıldıktan sonra drenaj takılarak yeniden irin birikmesi önlenir. Doktor gerekli görürse antibiyotik tedavisi de uygulanır.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Apse kendi kendine patlayarak fistül oluşumlarına neden olur. Apse kontrollü boşaltılmadığı için doku hasarı da görülebilir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Antibiyotikle Geçer Mi?

Perianal apse acil cerrahiye ihtiyaç duyulan bir durumdur. Apse, hızlı ve doğru yöntemlerle boşaltıldıktan sonra drenaj tıkılmalı, ardından gerek duyuluyorsa antibiyotik ve ağrı kesici ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Çocuk Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler