Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Cerrahisi Penil Kordi (Erkek Çocuklarda Pipi Eğriliği)
Penil Kordi (Erkek Çocuklarda Pipi Eğriliği)

Penil Kordi (Erkek Çocuklarda Pipi Eğriliği)

Erkek çocuklarda doğuştan gelen penis eğriliği durumuna denilir. Konjenital penil kurvatör de denilmektedir. Penis eğriliği, penis erekte halde iken fark edilir. Ergenlik öncesi düzeltilmesi gerekir. 1000 doğumda 2 görülme sıklığı vardır. İdrar deliğinin glansın ucunda değil altında olduğu (hipospadias) hastalık ile birlikte görülmektedir. Hipospadias, penis eğriliğinin tanısında da önemli bir etkendir.

Penil kordi vakalarının %50’sinde penis öne doğru (ventral), %25’i daha çok sol olmak üzere sağa veya sola doğru (lateral deviasyon), %20’si lateral ve ventral birlikte, %5’i de geriye doğru (dorsal deviasyon) şeklinde görülmektedir. Eğrilik derecesi hafif iken sorun teşkil etmez ancak ciddi olanlar vajinal girişi zorlaştırarak cinsel ilişkide rahatsızlık oluşturur, bu da psikolojik travmalara neden olabilmektedir.

Penil kordi vakalarında 30 dereceye kadar olan eğrilikler fark edilmeyebilir ve tedavi edilmemesi de sorun çıkarmaz. Ancak 30 dereceden fazla olan eğrilikler hem işemeyi hem de ilerleyen zamanlarda cinsel yaşamı olumsuz etkiler. İleri derecede penis eğriliği ağrılı cinsel ilişki ve cinsel ilişkide penis kırılması gibi durumlara neden olabilir. Bu da psikolojik sorunlara yol açabilir.

Penil Kordi (Penil Kurvatör) Tedavisi

Penil kordi tedavisinde amaç penisteki eğriliği cerrahi yöntemlerle düzeltmektir. Ameliyat her yaşta yapılabilir. Ancak psikolojik sorunlara yol açmamak için en uygun zaman 6-24 ay arasıdır. Bu aralıklarda yapılan ameliyatlar, çocuk cinselliğini keşfetmediği için sorun oluşturmaz.

Genel anestezi altında yapılan penil kordi ameliyatında önce penis derisi sünnet altından kesilerek soyulur. Ardından penis suni yollarla erekte edilerek eğriliğin yeri ve şiddeti tespit edilir. Vakanın yeri ve şiddetine göre ameliyat tekniği belirlenerek uygulanır. Eğrilik düzeltildikten sonra deri tekrar eski haline getirilip dikilir.

Çocuk Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler