Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Cerrahisi Kulak Önü Kist (Küpe Şeklinde Yapılar)
Kulak Önü Kist (Küpe Şeklinde Yapılar)

Kulak Önü Kist (Küpe Şeklinde Yapılar)

Kulakta kötü huylu tümörlere nadiren rastlanır. Kötü huylu tümörler hücreleri hızla bölünen ve çoğalan dokulardan gelişir. Akciğerler, üreme ve sindirim sistemi bu dokulardır. Hormon etkisindeki prostat, meme ve yumurtalık gibi organlar da kötü huylu tümörlerin gelişmesi açısından riskli bölgelerdir. Oysa kulak yapısı bu bölgelerden değildir.

Kulakta Görülen Tümörler

Kulak tümörleri sıklıkla dış kulağın deri ile kaplı kulak kepçesi, dış kulak kanalı ve orta kulakta görülmektedir. Dış kulaktaki tümörler genelde deri kanserleridir. İyi huylu kist ve tümörler de görülebilir. Dış ve orta kulakta yassı epitel hücreli kanserler, orta kulakta glomus jugulare veya glomus timpanikum tümörler görülebilmektedir. Bunlar kanser olmasa bile etrafındaki yapıları tahrip edecek tümörlerdir. Denge ve işitmede sorunlara neden olabilecek olan bu tümörlerin tedavisi gerekir.

Kulak Tümörü Belirtileri

İşitme kaybı dengesizlik, baş dönmesi, dolgunluk hissi, ağrı, kanama, kulak akıntısı, kulak çınlamaları ve kulaktan ses gelmesi gibi belirtiler tümör belirtisidir. Kulak kepçesi çevresindeki lenf bezeleri de önemlidir. Dengesizlik, çınlama ve duyma azlığı denge sinirinde tümör olma riskini içerir. Duyulan sesler anlaşılmıyorsa da dikkat edilmelidir. Bütün bunların yanında şikâyetin bulundu kulak tarafında görülen yüz felci de tümör belirtisidir.

Kulak Tümörü Tedavisi

Kötü huylu tümörlerin tedavisinde ilk yöntem cerrahi operasyonlardır. İyi huylu tümörlerde ise tek yöntem cerrahidir. Kulak içinde bulunan tümörlerin tedavisinde çevre dokuları tahrip etme riski fazladır. Tümör ne kadar yayılmışsa tahribat da o kadar fazla olur. Bunun için cerrahi operasyon da saldırgan olmalıdır. Cerrahi tedavinin ardından ışın tedavisi (radyoterapi) gereklidir. Kulak tümörlerinin tedavisinde kemoterapi ise genelde kullanılmaz. Denge sinirindeki tümörlerin tedavisinde ise gama ışınları (gamma knife) kullanılmaktadır.

Çocuk Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler